Coronavirüs aşısı helal mi!

Coronavirüs salgınına karşı birçok ülkede aşı süreci devam ederken yeni bir tartışma başladı... Geliştirilen coronavirüs aşılarında domuzun parçalarının kullanıldığı iddiası üzerine aşı şirketleri açıklama yaptı

Coronavirüs aşısı helal mi!

CiddiGazete- ABD'nin çok okunan tabloid gazetelerinden New York Post, dünya üzerinde 77 milyondan fazla insanı etkileyen coronavirüs salgınına karşı geliştirilen aşılarla ilgili yeni bir tartışmanın da fitilini alevledi.

NY Post, bazı ülkelerin coronavirüs aşısında kullanılan maddeler konusunda oldukça dikkatli ve hassas davrandığını yazdı.

Domuzdan elde edilen jelatinin, aşının güvende kalması ve depolama sırasında etkisini yitirmemesi adına kullanıldığını ve bazı şirketlerin bu ürünü kullanmadıklarını yazan New York Post, "Bazı şirketler domuz ürünü kullanılmayan aşı geliştirdiler. İsviçreli Novartis, domuz ürünü yer almayan aşıyı tanıtırken, Suudi Arabistan ve Malezya merkezli AJ Pharma da bu maddenin bir alternatifini geliştirmek için çalışıyor" ifadelerini kullandı.

"KULLANILMAYA DEVAM EDECEK ÇÜNKÜ..."

İngiliz İslami Tıp Birliği Genel Sekreteri Dr. Salman Waqar, "Domuz ürünü kullanılmaya devam edecek çünkü bu ürünü kullanmamak daha kısa bir raf ömrüne ve daha çok maliyete sebep olacaktır" dedi.

Pfizer, Moderna ve AstraZeneca'nın sözcüleri de yaptıkları açıklamalarda, Covid-19 aşılarında domuz ürünü kullanılmadığını söylerken, kısıtlı tedarik ve milyonlarca dolarlık anlaşmalar dolayısıyla bazı Müslüman nüfusun yoğun olduğu ülkelerde henüz "helal" olduğu tescil edilmemiş aşıların kullanılacağı iddia edildi. Sadece müslümanlarda değil, radikal Yahudiler arasında da bu tür bir aşının kullanılmayacağı dile getirildi.

Güncelleme Tarihi: 22 Aralık 2020, 10:19
YORUM EKLE