'Covid-19 Takip Merkezleri' açılıyor

Sağlık Bakanlığı ‘Covid-19 Takip Merkezleri’ açıyor. Covid-19 geçirmiş hastaların, varsa hastalığa bağlı komplikasyonları en az 2 yıl boyunca ücretsiz olarak takip edilecek

'Covid-19 Takip Merkezleri' açılıyor

CiddiGazete- Sağlık Bakanlığı, yeni tip coronavirüs (Covid-19) geçiren hastaların sağlık durumlarının kontrol ve takibi için "Covid-19 Takip Merkezleri"ni açmaya başladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Ankara ve Eskişehir'de pilot uygulamalarına başlanan merkezlerin kısa sürede 24 ildeki 30 sağlık bölgesine, daha sonra da tüm yurda yaygınlaştırılması hedefleniyor.

ERKEN MÜDAHALE İMKANI

Bu merkezlerde Covid-19 geçirmiş hastaların, varsa hastalığa bağlı komplikasyonları en az iki yıl boyunca takip edilecek ve oluşabilecek sağlık problemlerine erken müdahale edilecek.
Covid-19 hastalığına ilişkin sağlık hizmet kalitesini artırmak için belirlenecek yeni politikalar hakkında çalışmaların da yürütüleceği merkezlerde bilimsel araştırmalara temel oluşturacak yeni yöntemler geliştirilecek.

GÖNÜLLÜLÜK ESASINA GÖRE

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 1 Aralık, Eskişehir Şehir Hastanesi'nde ise 8 Aralık itibarıyla hasta kabulüne başlayan merkezler tamamen gönüllülük esasına göre, davet usulüyle çalışıyor.

İŞLEMLER ÜCRETSİZ

Covid-19 geçirmiş vatandaşlar aranarak merkeze davet ediliyor ve randevu oluşturuluyor. Kişinin sağlık durumu değerlendirilerek, gerek duyulması halinde ilgili uzmanlık alanlarına da yönlendirmeleri yapılıyor.

Böylece Covid-19'un uzun dönemli etkileri yakından takip edilerek, olası sağlık sorunlarının önüne geçilmesi amaçlanıyor. Merkezlerdeki işlemler ücretsiz yapılıyor.

Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2020, 15:43
YORUM EKLE