Ekonomik kriz dişe dokundu!

Döner sermaye durunca paraları biten Sağlık Bakanlığı'na bağlı diş hastanelerinin kaderlerine terk edildiği, dezenfekte ve sterilizasyon işlemi yapılmadan hasta bakıldığı iddia edildi

Ekonomik kriz dişe dokundu!

CiddiGazete- Ekonomik krizin utanç tablosu, adeta ticarethanelere dönüştürülen Sağlık Bakanlığı'na bağlı ağız ve diş sağlığı merkezlerinden (ADSM) geldi. Döner sermaye gelirleri tükenince parasız kalan birçok ADSM'de dezenfektan alınamadığı, aletlerin yeterince sterilizasyondan geçirilemediği mikrop ve virüslerden arındırılmayan aletlerle birbiri ardına hasta muayene edildiği ileri sürüldü. Çaresiz kalan diş hekimlerinin tuvaletlerin temizliğinde kullanılan çamaşır sularını seyreltip hasta koltuğu ve aletleri dezenfekte etmekte kullandıkları iddia edildi.

SALGINDA DURUM DEĞİŞTİ

ADSM'ler ağırlıklı olarak döner sermayeden elde ettikleri gelirlerle ayakta durmaya çalışıyor. ADSM'lerde ne kadar çok hastaya bakılırsa döner sermaye kasasında o kadar para birikiyor. Bu paralarla hizmet sunulurken ayrıca hekim ve diğer sağlık personeline maaş desteği veriliyor. Ancak salgında devlette çalışan diş hekimleri filyasyon ekibine kaydırılınca ADSM'lerin döner sermaye sistemi çöktü.

ADSM'ler uzun süre tek kuruş kazanamadı. Sonuçta kasa boşalınca dezenfektan başta olmak üzere birçok malzeme alınamadı, ihaleler açılamadı.

BULAŞICI HASTALIK RİSKİ VAR

Vatandaşlardan gelen tepkiler üzerine İstanbul Avcılar ADSM'de çalışan bir sağlık personeli şu bilgileri verdi:

"Diş muayene ve tedavisinde her hastanın ardından hasta koltuğu ile o hastada kullanılan aletlerin özel bir dezenfektan maddeyle temizlenmesi, sterilizasyon işlemlerinin yapılması gerekir.

Ne yazık ki dezenfektan ve sterilizasyon malzemeleri alınamadığı için diş hekimleri bir önceki hastada kullanılmış aletleri bir sonraki hastada kullanmak zorunda bırakılıyor. Hastaların birbirine HIV, Hepatit ve Covid-19 bulaştırmış olabileceklerinden endişeliyiz."

HASTA 3-4 HAFTA KESİK DİŞLE GEZİYOR

Para yokluğundan vatandaşın diş protezlerinin laboratuvarlardan zamanında gelmediği de ileri sürüldü. Dişleri kesilerek ölçüsü alınan birçok hastanın protezlerinin 3-4 hafta boyunca gelmediği, bu yüzden hastaların kesik dişle dolaşıp, yemek sıkıntısı yaşadığı, protez gelene kadar dişler hareket ettiği için bu sefer de oturmadığı ifade edildi.

"BİZİ FİLYASYON VURDU"

İddiaları cevaplayan ADSM yöneticileri, salgında diş hekimlerinin filyasyon ekibine kaydırılmaları nedeniyle hastanenin döner sermaye geliri elde edemediğini, bu nedenle bazı sıkıntıların olduğunu söyledi. Ancak halk sağlığını tehdit edecek düzeyde bir sorun olmadığını savunan yöneticiler, "Sıkıntı yok diyemeyiz, hekimler ve sağlık personeli yalan söylüyor da diyemeyiz. Ancak ortada bir kötü niyet kesinlikle yok. Dezenfekte işlemleri yapılıyor" dedi.

Kaynak: Sözcü

Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2022, 20:08
YORUM EKLE