Eskişehir'de PCR testleri karıştı

Eskişehir Şehir Hastanesinde 90 kişinin Covid-19 PCR test sonuçlarının veri giriş programında yapılan hatayla karıştığı iddia edildi

Eskişehir'de PCR testleri karıştı

CiddiGazete- Eskişehir'de coronavirüs tedavisi sağlayan üç hastaneden biri olan Şehir Hastanesinde geçen perşembe günü 90 kişiye Covid-19 PCR testi yapıldı.

Test sonuçlarının bilgisayar programına veri girişi yapılan sistemde iddiaya göre blok halinde tümü negatif ya da pozitif olarak hatalı olarak işaretlendi.

Aslında testi negatif olanlara pozitif olduğu bilgisi verilirken, negatif olanlara ise test sonuçlarının pozitif olduğu bilgisi verildi. Test sonuçlarının sisteme aktarılmasının ardından Halk Sağlığı Müdürlüğüne bağlı filyasyon ekipleri, sistem üzerinden PCR testi pozitif çıkanlarla ilgili prosedürü işleterek evlerinde tedavi olacaklara ilaç verdi.

Test sonuçlarının hatalı olduğu yapılan kontrollerle fark edildi. Filyasyon ekiplerince testi karıştırılan 90 kişi aranarak yanlışlık olduğu ifade edildi. Testi karışan kişilere yeniden test yapılacağı, Eskişehir Valiliğinin de konuyla ilgili inceleme başlattığı öğrenildi.

SOSYAL MEDYADAN PAYLAŞTILAR

Sosyal medyada testi yanlış çıktığını ifade eden N.S.K., paylaşımda bulunarak, "Bana da test yaptılar, önce pozitifsin diye aradılar. 3 saat sonra yanlışlık olmuş negatifsin" dediler ifadelerini kullandı.

Babasına ait testin yanlış çıktığını ifade eden M.P. de "Babama da test yaptılar. Akşam Sağlık İl Müdürlüğünden mesaj geldi, pozitif diye. Sabah doktoru geldi sonuçlar negatif dedi. Üç gündür hastanede karantinadayız" dedi.

Şehir hastanesinin de konuyla ilgili açıklama yapması bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2021, 12:15
YORUM EKLE