İngiltere’de 17 bin değil 41 bin ölü!

İngiltere'nin köklü gazetelerinden Financial Times, Britanya genelindeki ölü sayısının hükümetin açıkladığı gibi 17 bin değil 41 bin olduğunu öne sürdü

İngiltere’de 17 bin değil 41 bin ölü!

CiddiGazete- Coronavirüsle mücadelede tıbbi ekipman yetersizliği yüzünden zor günler geçiren Britanya’da, açıklanan ölü sayısıyla ilgili spekülasyonlar artıyor.

Ulusal İstatistik Ofisi (ONS), dün hükümetin yalnızca hastane ölümlerini açıklayarak rakamı düşük tuttuğunu savunurken, bakımevleri ve diğer noktalar eklendiğinde gerçek rakamların yüzde 40 daha fazla olduğu öne sürdü.

O açıklamanın yankıları dinmeden bir çarpıcı iddia da İngiltere’nin köklü gazetelerinden Financial Times’tan (FT) geldi. ONS’nin verilerini de hesaba katarak bir araştırma yapan gazete, Britanya genelindeki ölü sayısının en az 41 bin olduğunu yazdı.

Hükümetin duyurduğu 17 bini aşkın can kaybıyla, en çok ölümün yaşandığı ülkeler listesinde 5. sırada bulunan Britanya, FT’nin iddiası doğruysa ABD’nin ardından ikinci sıraya yerleşiyor.

Reuters'ın dün yer verdiği bir haberinde haftalar ilerledikçe ONS ile hükümetin verileri arasındaki farkın kapandığı vurgulansa da, aradaki farkın yalnızca bakımevleri olup olmadığı yönündeki şüphelerin bulunduğu aktarılıyor.

Güncelleme Tarihi: 22 Nisan 2020, 20:30
YORUM EKLE