İşte yeni tip Coronavirüs

Mikroskop altındaki yuvarlak ve taçlı yapıları nedeniyle taç virüs anlamına gelen "Corona virüs" olarak adlandırılan virüs türü, Çin'de ortaya çıkan yeni tip Corona virüsün neden olduğu salgınla yeniden gündeme geldi

İşte yeni tip Coronavirüs

CiddiGazete- Çin'i Wuhan kentinde ortaya çıkarak dünyaya yayılan yeni tip Corona virüs (2019-nCoV), virüslerin küresel ölçekte halk sağlığını nasıl tehdit edebileceğini bir kez daha gösterdi.

Yeni tip Corona virüsün neden olduğu salgın, enfekte vaka sayısı, can kaybı ve yayılma hızı bakımından, Şiddetli Akut Solunum Yolu Sendromu (SARS) ve Orta Doğu Solunum Sendromuna (MERS) yola açan Corona virüs salgınlarını geride bıraktı.

Hayvanlardan insanlara mutasyon geçirerek bulaşan ve sonrasında insandan insana yayılan Corona virüsler, son 20 yılda SARS ve MERS gibi salgınlarda da sınır aşırı yayılarak hastalık ve ölümlere yol açmıştı.

Mikroskop altındaki yuvarlak ve taçlı yapıları nedeniyle taç virüs anlamına gelen "Corona virüs" olarak adlandırılan virüs türü, Çin'de ortaya çıkan yeni tip Corona virüsün neden olduğu salgınla yeniden gündeme geldi.

YENİ TİP CORONA VİRÜS

Aralık 2019'da Çin'in Wuhan kentindeki deniz ürünleri pazarında ortaya çıkan yeni tip Corona virüsün yol açtığı salgın, sınır aşırı salgın hastalıkların ne denli ölümcül sonuçlara neden olabileceğini gösterdi.

Pazarda satılan yarasa ve yılanlardan bulaştığı tahmin edilen yeni tip Corona virüs kaynaklı zatürre, 11 Şubat itibarıyla 1017'si Çin'de ve 1'i Filipinler'de olmak üzere 1018 kişinin hayatını kaybetmesine yol açtı.

Corona virüs, Çin ve bölgeleri dışında 24 ülkeye ve Çin'le ihtilaflı Tayvan'a yayıldı. Corona virüsün bulaştığı kişi sayısı dünya çapında 43 bin 97'ye ulaştı.

Yeni tip Corona virüs, 2002-2003 yıllarında Çin'den dünyaya yayılan ve SARS'a neden olan Corona virüsten (SARS-CoV) bu yana son 20 yılda en fazla enfeksiyona ve ölüme yol açan Corona virüs oldu.

Hastalığın yarasalarda bulunan bir betaCorona virüsün yılanlara ve oradan da mutasyon geçirerek insanlara bulaşmasıyla ortaya çıktığı tahmin ediliyor.

Salgın şiddetini artırarak devam ediyor.

SARS CORONA VİRÜS

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre, SARS'a yol açan Corona virüs ilk kez Kasım 2002'te Çin'in güneyindeki Guandong eyaletinde ortaya çıktı. Solunum yolu yetmezliğinden ölümlere neden olan Corona virüs, Çin dışında 26 ülkeye ve Tayvan'a yayıldı ve toplam 8 bin 96 kişiye bulaştı.

Temmuz 2003'e kadar devam eden salgında 9 ayda çoğunluğu Çin'de olmak üzere 774 kişi yaşamını yitirdi. Hastalıktan ölüm oranı yüzde 9,6 oldu.

Virütik bir hastalık olduğu için antibiyotiklerin etkili olmadığı SARS için halen insanlar üzerinde tam etkili bir tedavi bulunabilmiş değil. Corona virüsün yol açtığı hastalık ancak bazı anti-viral ilaçlar ve semptomları gidermeye yönelik tedavilerle iyileştirilebiliyor.

Hastalığın, yarasalarda bulunan bir betaCorona virüsün misk kedilerine ve oradan da mutasyon geçirerek insanlara bulaşması sonucunda ortaya çıktığı tahmin ediliyor.

MERS CORONA VİRÜS

MERS'e neden olan Corona virüs (MERS-CoV) ilk kez Haziran 2012'de Suudi Arabistan'da ortaya çıktı.

Ateş, öksürük, bulantı ve solunum yetmezliği gibi semptomları tetikleyen Corona virüs, Suudi Arabistan dışında 26 ülkeye yayıldı.

DSÖ verilerine göre, Ocak 2020 itibarıyla dünyada 2 bin 506 MERS vakası görüldü, bunlardan 862'si ölümle sonuçlandı, bu vakalarda ölüm oranı yüzde 34 oldu.

Hastalığın yarasalarda bulunan bir betaCorona virüsün develere ve oradan da mutasyon geçirerek insanlara bulaşması sonucunda ortaya çıktığı tahmin ediliyor.

MERS'e karşı tedavi başarısı kanıtlanmış bir aşı bulunmuyor.

SARS, MERS VE YENİ TİP CORONA VİRÜS

Her üç Corona virüste yarasalarda bulunan bir betaCorona virüsün, başka hayvanlara ve oradan da mutasyon geçirerek insanlara yayılması sonucu ortaya çıktığı tahmin ediliyor.

Yapılan laboratuvar incelemeleri, Corona virüslerin SARS'ta misk kedileri, MERS'te develer ve yeni tip Corona virüste ise yılanlar aracılığıyla insanlara yayıldığına işaret ediyor.

Dünya çapında 43 bin 97 kişide görülen yeni tip Corona virüs, etki ve yayılma bakımından, 8 bin 96 kişiyi etkileyen SARS'ı ve 2 bin 506 kişiyi etkileyen MERS'i açık ara geride bıraktı.

Ancak yeni tip Corona virüs yüzde 2 ölüm oranıyla SARS ve MERS'e göre nispeten daha az ölümcül bir seyir izliyor.

Ölüm oranları, SARS'ta yüzde 9,6, MERS'te ise yüzde 34 olmuştu.

Yeni tip Corona virüsün yayılma hızı bakımından ise SARS ve MERS'e göre endişe verici bir üstünlüğü bulunuyor. MERS'in 1000 vakaya ulaşması 2,5 yılı bulmuştu. SARS, 130 günde 1000 kişiye yayılmıştı. Yeni tip Corona virüste ise enfekte kişi sayısı 48 günde 1000'e ulaştı.

Güncelleme Tarihi: 11 Şubat 2020, 18:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER