Maske zorunluluğu kalkıyor mu?

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İlhan, bazı ülkelerde coronavirüs önlemlerinin kaldırılması ya da gevşetilmesi uygulamalarının Türkiye’ye yansımasını değerlendirdi

Maske zorunluluğu kalkıyor mu?

CiddiGazete- Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, aşılama oranının yüzde 80’lerde olduğu bazı ülkelerde, toplumu rahatlatmak amacıyla, maske zorunluluğu da dahil, coronavirüs önlemlerinin kaldırıldığını hatırlattı.

NTV’nin aktardığına göre, Prof. Dr. İlhan konuya ilişkin şunları söyledi:

“Geldiğimiz aşamada, aşılamanın yüksek düzeylere doğru yol alması, coronavirüs ile mücadelede insanların mücadeleyi öğrenmiş olması göz önüne alındığında, kapalı ortamda dikkatli olunması koşulu ile maskenin çıkartılması yolundaki yaklaşımlar dünyada da mevcut. Açık alanlarda özellikle aşılı bireyler için maske takılmayabileceği şeklindeki görüşler söz konusu.

Sürecin şöyle bir yöne doğru gidebileceğini düşünüyorum, bu benim kişisel görüşüm; çok kalabalık ortamlarda örneğin; toplu taşımada, otobüs, uçak seyahatinde, sinemada, tiyatro gibi yerlerde insanlar maske takarak hem kendilerini hem de çevrelerini koruyabilirler, halen salgın devam ettiği için bunu söylemek gerekiyor.

Bunun yanında diyelim ki daha az kalabalık olan bir yere gidildi, buralarda insanlar maskesiz dolaşabilecek gibi gözüküyor. Bunların kararını vermek için rakamları, gidişatı görüp ona göre değerlendirme yapmak elbette daha doğru olacaktır.”

YORUM EKLE