Mutasyonlu virüsten nasıl korunursunuz?

Coronavirüs vakalarının yeniden yükselmesinde en büyük etken mutasyonlu virüs. Peki mutasyonlu virüsten korunmak için neler yapılabilir?

Mutasyonlu virüsten nasıl korunursunuz?

CiddiGazete- Coronavirüs (Covid-19) salgını mutasyonlu virüs nedeniyle tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de yeniden yükselişe geçti.

CNN Türk'ten Fulya Öztürk, mutasyonlu virüsten nasıl korunulması gerektiğine dair Doç. Dr. Tuğçe Hürkal ve Prof. Dr. Derya Unutmaz ile konuştu.
Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Tuğçe Hürkal, “Şu anda sayılar 5 bin ile 7 bin arasına kitlenmiş durumda. Bu bizi açıkçası uzmanlar olarak çok endişelendiriyor. Son mutasyon özellikle İngiltere ve Avrupa’da yayılmaya başlayan ve bizim için de oldukça bulaştırıcılık indeksinin artığını görüyoruz. Hastaların klinik semptomlarında ciddi miktarda ağırlaşma ve bunun da ciddi miktarda yüksek ihtimalle hastane bakımlarını ve yoğun bakım süreçlerini olumsuz etkileyeceğinden endişeleniyoruz.

'ÇİFT MASKE ÇOK ÖNEMLİ'

Çift maske bizim için oldukça önemli çünkü biliyoruz ki mekanik bariyer bu anlamda bu virüs için çok değerli. Dolayısıyla şu anda biz açık alanda olmamıza rağmen ben de bakın çift maske var. Önlemlerimizi almak mecburiyetindeyiz. Açık alan daha az riskli diyoruz. Çok doğru ama bu korunma işini ihmal etmeyin.”
Dr. Hürkal, “Üçüncü bir pikten söz ediliyor. Önümüze baktığımız zaman iç karartıcı bir tablo mu görüyorsunuz” sorusunu şöyle cevapladı:
“Aslında biz bunu hiç düşünmek ve planlamak bile istemiyoruz. Eğer ki ön görüldüğü gibi bir miktar gevşeme olur ise önlemlerde eğer ki insanlar sıkıldı, şu tarihte vakalar daha plato vaziyetteyken üstüne üstlük daha düşmemişken gevşeme olursa yasaklarda korkulan bu vakaların üçüncü pik dediğimiz noktaya gelmesi.”

'BURUN KISMI TAMAMEN KAPATILMALI'

Bağışıklık Sistemi Uzmanı Prof. Dr. Derya Unutmaz ise, “Coronavirüsün son mutasyonları ile beraber çok daha bulaşıcı hale gelmesi yüzünden çift maske takılmasını tavsiye ediyorum. Cerrahi maske takıyorsanız her zamanki gibi özellikle burun kısmını tamamen kapatmak lazım. Bunun üzerine ikinci bir cerrahi maskeyi takabilirsiniz. 3 kat yerine 6 katlık bir korunma olmuş olur” diye konuştu.

YORUM EKLE