Rusya’da aşının tescil tarihi açıklandı

Rusya Sağlık Bakan Yardımcısı Oleg Gridnev, Gamaley Enstitüsü tarafından geliştirilen coronavirüs aşısının 12 Ağustos’ta tescil edileceğini söyledi

Rusya’da aşının tescil tarihi açıklandı

CiddiGazete- Rusya Sağlık Bakan Yardımcısı Oleg Gridnev, Gamaley Enstitüsü tarafından geliştirilen coronavirüs aşısının 12 Ağustos’ta tescil edileceğini açıkladı.

Ufa’daki bir açılışta konuşan Gridnev, “Evet, aşı tescil edilecek. Ancak şimdi testlerin son aşaması gerçekleştirilecek. Bu çok önemli, aşı güvenli olmalı, bunu anlamamız gerekli” dedi.

Aşının seri üretimine yönelik hazırlıklar için çalışmalar yapıldığını belirten Gridnev, ilk olarak virüse karşı en savunmasız olan gruplar olan sağlık çalışanları ve yaşlıların aşılanacağını ifade etti.

Gridnev’e göre, aşının etkisi, toplum bağışıklığı oluştuğu ve virüsün taşınması neredeyse imkânsız olduğu zaman fark edilir duruma gelecek. Bunun ne kadar sürede olacağı, aşılanan kişi sayısı ve başka faktörlere bağlı olarak değişecek.

Gridnev, “Her şey aşılamanın ne kadar yoğun olacağına bağlı” dedi.

Diğer yandan Gamaley Enstitüsü’nün Rusya Savunma Bakanlığı ile ortaklaşa geliştirdiği aşı, 12 Ağustos’ta tescil edilmesinin ardından dünyada tescillenmiş ilk coronavirüs aşısı olacak.

KAYNAK: Sputnik

Güncelleme Tarihi: 07 Ağustos 2020, 12:44
YORUM EKLE