Sprey aşıda umutlandıran gelişme

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, burundan sprey olarak uygulanan aşı hakkında yaptığı açıklamada, "Hayvan çalışmaları bitti. Üretim hazırlıkları yapıldı, 2-3 hafta içinde araştırma için gönüllülere Ankara Şehir Hastanesi'nde faz-1 çalışmasını başlatmış olacağız" dedi

Sprey aşıda umutlandıran gelişme

CiddiGazete- Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, TBMM’de parlamento muhabirlerinin sorularını cevapladı.

"BULAŞI DA ÖNLEYEN BİR AŞI OLARAK BİLİYORUZ"

Sprey aşıya yönelik sorular üzerine ise Bakan Koca, şu ifadeleri kullandı:

- Nazal aşı; başından beri takip ettiğimiz, Bakanlık olarak 2020 Mart ayında desteklemek üzere yazı yazdığımız bir aşı.

- Nazal aşının hem preklinik hem klinik safhasını bakanlık olarak TÜSEB üzerinden destekliyoruz ve desteklemeye devam ediyoruz. Özellikle bu aşının üretim safhasını da destekliyoruz.

- Sadece araştırma safhasını değil bir özel şirketin girişimi ve 4 üniversitemizin katkısı ve bakanlığımızın desteği ile yakinen takip ettiğimiz ve önemli olacağını düşündüğümüz bir aşı. Dünyada bu anlamda ilk olacağını düşündüğümüz aşı.

- Farklılığı da, bu salgının daha çok üst solunum yolundan söz konusu olduğu için girişi, bunu önleyen ve girişi önlediği için bulaşı da önleyen bir aşı olarak biliyoruz.

- Hayvan çalışmaları bitti. Üretim hazırlıkları yapıldı, 2-3 hafta içinde araştırma için gönüllülere Ankara Şehir Hastanesi’nde faz-1 çalışmasını başlatmış olacağız.

- Muhtemelen de en geç yıl sonuna doğru; ama daha erken bitirilmesi ve ayrıca tek doz uygulama için de üzerinde çalışıyoruz.

Güncelleme Tarihi: 31 Mart 2021, 14:01
YORUM EKLE