Suriye’deki tıp fakültesinde eğitim başlıyor

Suriye'nin kuzeyindeki Çobanbey beldesinde Sağlık Bilimleri Üniversitesi’ne bağlı olarak kurulan tıp fakültesi ve sağlık hizmetleri meslek yüksekokulunda 16 Mart’ta eğitim başlıyor

Suriye’deki tıp fakültesinde eğitim başlıyor

CiddiGazete- Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl, 5 Şubat 2021 tarihli ve 3519 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı'nın ardından 40 gün gibi kısa bir sürede Çobanbey Tıp Fakültesi ile Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu’nu gerekli araç, gereç ve donanımları temin etmek suretiyle eğitime hazır hale getirdiklerini ifade etti.

TRT Haber’in aktardığına göre, Prof. Dr. Erdöl, fakülte ve yüksekokula başvuran yaklaşık 800 öğrenciden ön değerlendirme neticesinde 365 öğrenciyi mülakata aldıklarını ve 12 Mart 2021 itibarıyla kayıt hakkı kazanan asıl ve yedek öğrencileri ilan ettiklerini belirtti.

Erdöl, Yunus Emre Enstitüsü tarafından, kazanan öğrencilerin Türkçe Seviye Tespit sınavlarının yarın (15 Mart Pazartesi) gerçekleştirileceğini ve 16 Mart Salı günü 3 ayrı seviyede Türkçe eğitimine başlanacağını söyledi.

Erdöl, eğitim neticesinde B2 seviyesini başarı ile tamamlayan öğrencilerin kazandıkları bölümlerde eğitimine başlayacağını sözlerine ekledi.

YURTDIŞI YERLEŞKELERİ

Sağlık Bilimleri Üniversitesi’ne bağlı olarak yurt dışında faaliyet gösteren fakülte ve yüksek okullar şöyle:

Somali Mogadişu Recep Tayyip Erdoğan Sağlık Bilimleri Fakültesi (SOMALİ)

Somali Mogadişu Recep Tayyip Erdoğan Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu (SOMALİ)

Hartum Sağlık Bilimleri Enstitüsü (SUDAN)

Nyala Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu (SUDAN)

Bangsamoro Sultan Kudarat Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu (Moro/ FİLİPİNLER)

Buhara İbni Sina Tıp Fakültesi (Buhara/ÖZBEKİSTAN)

Buhara İbni Sina Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu (Buhara/ÖZBEKİSTAN)

Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2021, 18:34
YORUM EKLE