Trump'tan AB'yi şoke eden karar

ABD Başkanı Donald Trump, cuma gecesinden itibaren, Avrupa Birliği ülkelerinden gelen tüm seyahatleri 30 gün boyunca askıya aldıklarını açıkladı. Trump, karardan İngiltere'nin muaf tutulduğunu belirtti. Yasaklı listede Türkiye'nin adı yer almadı

Trump'tan AB'yi şoke eden karar

CiddiGazete- ABD Başkanı Donald Trump, cuma gecesinden itibaren, Avrupa Birliği ülkelerinden gelen tüm seyahatleri 30 gün boyunca askıya aldıklarını, İngiltere'nin bundan muaf tutulduğunu açıkladı.

Trump, ABD'nin yeni tip coronavirüs (Kovid-19) salgınına ilişkin aldığı önlemler konusunda, Oval Ofis'ten yapılan yayınla ulusa seslendi.

"Avrupa Birliği, gerekli önlemleri almada başarısız oldu" diyen Trump, ABD'ye bu ülkelerden gelen kişiler yoluyla virüsün taşındığına dikkati çekti.

Trump, sağlık uzmanlarıyla görüştükten sonra, ABD halkının sağlığını korumak için "güçlü ama gerekli" önlemler aldığını vurgulayarak, "Yeni vakaların bizim topraklarımıza girmesini önlemek için cuma gecesinden geçerli olmak üzere Avrupa'dan ABD'ye tüm seyahatleri askıya alıyoruz. Bu kısıtlamalar, sahadaki duruma göre ayarlanacak. Uygun izlemelerden geçen ABD'liler için istisnalar olacak" değerlendirmesinde bulundu.

Bu kısıtlamaların ticaret ve kargoyu etkilemeyeceğini kaydeden Trump, bu uygulamadan İngiltere'nin muaf tutulacağını kaydetti.

Trump, Çin ve Güney Kore'deki durumu da izlediklerini, durumlarının iyileşmesi durumunda bu ülkelere karşı alınan önlemleri yeniden değerlendireceklerini belirtti. Yasaklılar listesinde, Avrupa Birliği ülkesi olmayan Türkiye'nin adı yer almadı.

Öte yandan, NBA sezon maçları da askıya alındı.

Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2020, 18:51
YORUM EKLE