Türkiye, Karadeniz, İstanbul mutantı!

Prof. Dr. Alper Şener: İngiltere, Afrika, Brezilya mutantı gibi tanımlanmış mutantlar var. Türkiye'de de Türkiye mutantı olabilir, Karadeniz mutantı, İstanbul mutantı olabilir

Türkiye, Karadeniz, İstanbul mutantı!

CiddiGazete- Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Sağlık, Uygulama ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alper Şener, Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan, ‘İllere Göre Haftalık Vaka Sayısı’nı gösteren risk haritasında ‘çok yüksek riskli’ il sayısının 25'den 39'a çıkması üzerine üçüncü dalga uyarısı yaptı.

TÜRKİYE'DE ÜÇÜNCÜ DALGA

Prof. Dr. Alper Şener, "Tehlike büyük. Halihazırda Avrupa'da olduğu gibi Türkiye de çok büyük olasılıkla üçüncü dalganın içerisinde. Bu tırmanış trendi devam edecek olursa, Türkiye'nin tamamen kapanması dahi söz konusu olabilir. Eğer normalleşme konuşulur pozisyondayken, geriye adım atmak istemiyorsak azami önem göstermemiz lazım" dedi.

TANIMLANMAMIŞ MUTANT

Son dönemde dünyada olduğu gibi Türkiye'de de salgının hızının artması ile ilgili kaygı olduğunu belirten Prof. Dr. Şener, "Çünkü İngiltere, Afrika, Brezilya mutantı gibi tanımlanmış mutantlar var. Türkiye'de de henüz adı konmamış bir Türkiye mutantı olabilir, Karadeniz mutantı, İstanbul mutantı olabilir. Bu mutantın tanımlanmasıyla birlikte, Türkiye'deki son bir buçuk ayda hızlı bir şekilde tırmanan rakamların sebebini de değişime bağlayabiliriz" diye konuştu.

ÇANAKKALE’NİN DURUMU

Hürriyet’in aktardığına göre, Prof. Dr. Alper Şener, Çanakkale’de son bir haftada vaka sayısının 2 katına çıkması hakkında ise şunları söyledi:

"Çanakkale'de mutant virüs sayısında bir artış var. Özellikle İngiltere mutantı özelinde baktığımızda çok hızlı yayıldığını biliyoruz. Yüksek oranda bulaşımın arttığını biliyoruz. Hafta sonları ilçelerden özellikle şehir merkezine ciddi anlamda insan trafiği olduğunu görüyoruz. Çünkü hafta sonuyla hafta içi arasında trafik çok ciddi anlamda değişiyor. Kordon’a gittiğimiz de özellikle cumartesi günleri çok ciddi yoğunluk olduğunu görüyoruz. Bunların hepsi birer faktör, vatandaşlarımız bu önlemlerin bilincine varıp uymadığı sürece, bu salgının hızının önünü kesmek mümkün değil."

Güncelleme Tarihi: 23 Mart 2021, 09:18
YORUM EKLE