CiddiGazete- Aksaray Üniversitesi'nin tutuklanan sahte diplomalı akademisyeni Zehra Zulal Atalay Laçin hakkında karar verildi.

Atalay Laçin, "dolandırıcılık" suçundan 1 yıl 3 ay hapis ve 11 bin 300 lira para cezası aldı. Hükmün açıklanması geri bırakılırken; Laçin'in "sahte evrak düzenlemek" suçundan 2 yıl 1 ay hapis cezası ve tahliyesine karar verildi.

OLAYIN GEÇMİŞİ

"Prof" unvanlı Zehra Zulal Atalay Laçin'in diplomalarının sahte olduğunun sosyal medyada dile getirilmesinin ardından, Aksaray Üniversitesi Rektörlüğü harekete geçti.

Üniversitenin resmi internet sayfasında "Prof. Dr." unvanıyla tanıtılan Zehra Zulal Atalay Laçin hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

Skandal sosyal medyada gündem olmasaydı, maaş almaya devam edecek olan Atalay Laçin, tutuklandı.

YALANI YALANLA ÖRTMEYE ÇALIŞTI

"Kamu kurum ve kuruluşlarının zararına sebebiyet vermek suretiyle nitelikli dolandırıcılık" suçundan 4 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası talep edilen iddianame, Aksaray 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. İddianamede Laçin'in ifadelerine de yer verildi.

ODTÜ'den mezun olduğunu gösteren diplomayı kendisinin hazırladığını itiraf eden Laçin, şu ifadeleri kullandı:

- İlk ifadem doğru değildir. 1996 yılında Eskişehir'den mezun oldum. Daha sonra yüksek lisans yapmak üzere Manchester Üniversitesine gittim.

- 2000 yılında Türkiye'ye geri döndüm. Her ne kadar, '2003-2004 yıllarında doktora çalışmalarına başladım' şeklinde beyan vermiş isem de benim herhangi bir doktora çalışmam olmadı.

- Bu nedenle "ODTÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü'ne bağlı Uluslararası İlişkiler bölümünden doktoramı tamamladım" şeklindeki beyanım doğru değildir.

- "Uluslararası Güvenlik ve Silahsız Yapılanma" başlığı altında yapılmış herhangi bir doktora tezim de bulunmamaktadır. Doktora yapmadım.

- ODTÜ Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun olduğumu gösteren 1 Haziran 1996 tarihli diplomayı kendi imkanlarımla yaptım.

DİPLOMA ÖRNEĞİNİ İNTERNETTEN ELDE ETMİŞ

Diploma örneğini internetten elde ettiğini belirten Laçin, şu ifadeleri kullandı:

- Ben bilgisayarı çok iyi kullanırım. Google üzerinden arattırdığımızda birçok diploma örneği var. Buradaki imzaları da oralardan temin ettim ve kendim attım.

- Yine üniversiteler arası kurul tarafından verilen "Uluslararası İlişkiler Bilim Alanında Üniversite Doçenti unvan ve yetkisi verilmiştir" şeklindeki doçentlik belgesini de aynı şekilde internet üzerinden bulduğum örneklerle kendim yaptım.

- Aksaray Üniversitesi'ne atanmamdan itibaren yaklaşık 25-30 günlük bir süre çalıştım. Bu sürede 18 bin 600 gibi bir maaş ödemesi yapıldı. Zararın tamamını karşıladım. İlk ifademde olayın paniğiyle gerçekleri saklama yoluna gittim.

- Olaydan dolayı çok pişmanım. Benim 3 yaşında bir oğlum var. Bakıma muhtaçtır. Vermiş olduğum beyanların pişmanlık kapsamında değerlendirilmesini istiyorum.