CiddiGazete- Lise diplomasının sahte olduğu mahkeme kararıyla tescillenmiş olan Hamza Yerlikaya, AKP Sivas milletvekilliği, Vakıfbank Yönetim Kurulu Başkan Yardımcığının ardından şimdi de Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı oldu.

Hamza Yerlikaya, lise diplomasının sahte olduğuyla ilgili medyada çıkan çok sayıda haberle ilgili tekzip metni yayımlamadı, mahkeme kararıyla ilgili açıklama yapmadı.

TBMM SİTESİNDE ÜNİVERSİTE, AKP SİTESİNDE LİSE MEZUNU

TBMM'nin internet sitesinde üniversite mezunu olarak görülen Yerlikaya, AKP'nin resmi sitesinde de lise mezunu olarak yer alıyor. Yerlikaya'nın üniversiteye meslek lisesinden aldığı sahte diplomayla kayıt yaptırdığı için açılan davada Ankara 7. Ağır Ceza Mahkemesi'nin 2001'de verdiği gerekçeli kararında şunlar kaydedildi:

Eskişehir adayı da belli oldu Eskişehir adayı da belli oldu

"Güreş sporunda dünya ve olimpiyat şampiyonu olan sanık aşamalardaki savunmalarında tanımadığı bir şahsın kendisine gelerek neden yüksek tahsil yapmadığını sorduğunu, ortaokul mezunu olduğunu, lise mezunu olmadığından yüksek tahsil yapmadığını söylediğini, diğer şahsın 'Bunu hallederiz' diye söylediğini daha sonra bu şahsın İmrahor Meslek Lisesi'nden alınmış diplomayı kendisine getirerek verdiğini, bu diploma ile Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu'na kaydını yaptırdığını savunmuştur.

"DİPLOMAYI BİLEREK KULLANIYOR"

Sanığın kullandığı diplomanın sahte olup bu, sahteliği yapanlarla dayanışma içine girdiğine, bu suça katıldığına dair herhangi bir delil yoktur. Mevcut delil durumuna göre ancak sanığın sahte olan diplomayı bilerek kullandığı söylenebilir."

SAHTE DİPLOMAYLA VAKIFBANK YÖNETİM KURULU ÜYELİĞİ

Yasaya göre genel müdür yardımcılarının en az 7 yıllık mesleki deneyime sahip olması ve yine en az lisans düzeyinde (hukuk, iktisat, maliye, bankacılık, işletme, kamu yönetimi ve dengi alanlar ile mühendislik alanında lisans düzeyinde öğretim görenlerin ise belirtilen alanlarda lisansüstü öğretim görmüş olmaları ve bankacılık veya işletmecilik alanında en az 10 yıllık mesleki deneyime sahip olmaları) öğrenim görmüş olmaları şarttır. Düzenlenen lise diplomasının sahte olması sebebiyle sahtecilik suçundan hüküm giydiği açık olduğuna göre Hamza Yerlikaya'nın Vakıfbank Yönetim Kuruluna atanması da yasadışı olmuştur.