CiddiGazete- CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, TELE1 TV'de katıldığı programda, sahte diplomalarla ilgili ilginç iddialarda bulundu.

İktidar bünyesinde birçok sahte diplomalı isim olduğunu söyleyen Ali Mahir Başarır, "Bu benim iddiam değil, müfettişlerin, konuyla ilgili görevli kişilerin ulaştığı bilgiler" dedi. Başarır, sahte diplomaya sahip isimleri perşembe günü açıklayacağını duyurdu. Başarır'ın ifadeleri şöyle:

"BÜYÜK BİR REZALETİ AÇIKLAYACAĞIM"

"Perşembe günü çok daha büyük bir skandalı çok daha büyük bir rezaleti açıklayacağım. Daha önce şunu söyleyeyim, bu ülkede sahte diplomalarla yüksek lisans, doktora yapan bürokratları, milletvekillerini, bakan yardımcılarını açıklayacağım. Evraklarıyla belgeleriyle isim isim açıklayacağım. Hiç duymadığınız isimleri göreceksiniz. Meclis kürsüsünde açıklayacağım bunu... Bu ülkeyi bu hale getirmişler efendim. Bakın, bu tespiti de YÖK yapıyor. Ben yapmıyorum. Yüksek lisans ve doktora programları da dahil olmak üzere ve bunlar da tespit edilmiş zaten. 'Bu diplomaları geri verin' denilmiş, 'Bunlar geçersizdir' denilmiş. Bakın gazeteciler, araştırmacılar, bakan yardımcıları, milletvekilleri, eski milletvekilleri... Düşünebiliyor musunuz Türkiye'yi bu hale getirdiler."

"50 KİŞİYİ BULACAK BİR SAHTE DİPLOMALI LİSTESİ"

Gökmen Karadağ'ın "Sayı verebilir misiniz sorusu üzerine Başaran şöyle dedi:

- Çok fazla, tek tek çıkartıyoruz. 30'a yakın ben buldum. 40-50'yi de bulacak gibi bu liste. Ben bu ülkenin cumhurbaşkanının diplomasını ararken, öyle bir diploma sayısına ulaştım ki, onlar da gerçek değil! Ben utanıyorum yahu.

- Bunların hepsinin hesabını soracağız biz. Bu iddiayı da ben ortaya koymuyorum. Bu konunun müfettişleri, bu konuyla ilgili görevli arkadaşlar tespit etmişler. Meclis kürsüsünden araştırma önergesi vereceğim. Bakalım, çıksınlar.

"BİR ŞEKİLDE SEÇİLMİŞ, ATANMIŞ İNSANLAR"

- Bilgisayarlardaki tespitlerin ekran kayıtlarından tutun, üniversitedeki yolsuzluğun raporlarına kadar, hepsi mevcut. Bunlar bilinen, görev yapan, bir şekilde seçilmiş ve atanmış insanlar.

"TARIM BAKANI YARDIMCISI"

Program sunucusu Gökmen Karadağ'ın "Bir kaç isim verin lütfen" demesi üzerine Ali Mahir Başarır, "Perşembe günü" dedi ve "Şöyle; bakan yardımcıları var. Bir tanesini söyleyeyim, Tarım Bakanı Yardımcısı."