CiddiGazete- SBK Holding'in sahibi Sezgin Baran Korkmaz'ın ABD'nin Salt Lake City Mahkemesi'nde dolandırıcılık ve kara para aklamaktan yargılandığı davada daha önce belirlenen duruşma takviminde değişiklik yapıldı. Kormaz'ın katılmadığı 4 Ekim'de yapılan son duruşmada, bir sonraki duruşmanın 17 Ocak 2023 tarihinde yerel saatle 12.00'de başlayacağı açıklanmıştı.

VOA Türkçe'nin haberine göre dava dosyasına giren son bilgi notuna göre, duruşmanın bugün saat 10.00'da yapılacağı açıklandı.

Bilgi notunda, belirlenen yeni duruşma tarihiyle ilgili dosyaya yeni bir evrakın ya da bir belgenin eklenmediği belirtildi. Bilgi notunda, duruşma tarihinin yaklaşık bir ay öne alınmasıyla ilgili talebin, Kormaz'ın avukatları, savcılık ya da hakimden mi geldiği konusunda herhangi bir bilgi verilmedi.

Sezgin Baran Korkmaz'ın dava dosyasına girilen son bilgi notuna göre, dava süreciyle yapılacak duruşmanın aynı zamanda Kingston kardeşlerin yargılandığı davanın da hakimi olan Jill N. Parrish huzurunda yapılacağı belirtildi.

Bilgi notunda, Korkmaz'ın yargılandığı dava sürecinde mahkemenin, seçilecek jüri eşliğinde yapılacak seri duruşmaların tarihinin belirlenmediğini ancak ABD'de yürürlükte olan "Hızlı Yargılama Yasası" çerçevesinde, mahkemenin her zaman bir duruşma tarihi belirlemesinin gerekmediği vurgulandı.

Mahkemenin, bu davanın genel durumunu tartışmak için yeniden bir duruşma yapılmasına hükmettiği ifade edildi.

Bugün yapılacak duruşmaya savcılık adına, kara para suçları ve suçla elde edilen varlıkların geri alınması konusunda uzman savcı Darrin McCullough, vergi suçları uzmanı savcılar Erika Suhr, Rich Rowlwing ve John Sullivian'ın da katılması bekleniyor. Korkmaz'ı, avukatları Matt Crowl ve Nafiz Çekirge savunacak.