CiddiGazete- Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhur İttifakı adına, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Millet İttifakı adına cumhurbaşkanı adayı olduğu, Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce ile Ata İttifakı’nın adayı olan Sinan Oğan’ın ise 100 bin imza toplayarak yarışa dahil olduğu 14 Mayıs seçimleri öncesinde iktidar elindeki tüm kozları oynamayı sürdürüyor. Milletvekili aday listelerinin hazırlıkları da sürüyor.

Hükümet cephesinden açılış törenleri ve personel alımı haberleri de birbirini izliyor. İşte son günlerde bazı bakanlıklardan yapılan personel alımı açıklamaları:

MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 45 bin yeni öğretmen atanacağını duyurmasının ardından atama takvimi ile branş bazında kontenjan dağılımını açıkladı.

Bakan Özer, konuya ilişkin şu bilgileri verdi:

"Öğretmen adaylarımızın ön başvuru ve sözlü sınav merkezi tercihleri 27 Mart-1 Nisan tarihleri arasında alınacak. Adayların sözlü sınava alınacakları sınav merkezleri 4 Nisan'da ilan edilecek. Sözlü sınavlar, 7-16 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek, sonuçlar ise 18 Nisan'da açıklanacak. Öğretmen adaylarının atama tercihlerini 2-6 Mayıs tarihleri arasında alacağız, atama sonuçlarını ise 8 Mayıs'ta açıklayacağız. Öğretmenlerimiz 1 Eylül'den itibaren de okullarında görevlerine başlayacak.

45 bin öğretmen alımında sınıf öğretmenliği için 7 bin 878 kontenjan, rehberlik alanına 3 bin 604, okul öncesi öğretmenliği 3 bin 269, ilköğretim matematik 2 bin 656, din kültürü ve ahlâk bilgisi alanı için 2 bin 604 kontenjan ayrıldı.”

Özer, atama yapılacak alanlara başvuru için 50 taban puanın esas alındığını ifade etti.

SAĞLIK BAKANLIĞI

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 42 bin 500 yeni personel alınacağını, geçen hafta Twitter hesabından paylaştığı şu mesajla duyurmuştu:

Muhalif kanallara inceleme Muhalif kanallara inceleme

“42.500 yeni personel istihdamı

KPSS ile 6.069 hemşire, 1.530 ebe, 1.494 sağlık lisansiyeri, 798 sağlık teknisyeni ve 21.709 sağlık teknikeri olmak üzere, toplam 31.600 sözleşmeli sağlık personeli ve ayrıca 10.900 sürekli işçi istihdam edilecektir. Alım süreçlerinin başlatılması için, başvuru kılavuzları İŞKUR’a ve tercih kılavuzu hazırlanmak üzere ÖSYM’ye gönderilmiştir.

42.500 yeni çalışma arkadaşımıza ve bakanlığımıza hayırlı olsun.”

ADALET BAKANLIĞI

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, 25 Mart’ta, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü (CTE) Ankara Personel Eğitim Merkezi’nde misafir edilen depremzedeler ile bir araya geldiği iftar programında, “Adalet Bakanlığı olarak yakında personel alım ilanına çıkacağız. İnşallah Personel Genel Müdürlüğü bünyesinde 9 bin 229, Ceza Tevkifevleri Genel Müdürlüğü bünyesinde 8 bin 376 İcra Dairesi Başkanlığı bünyemizde 700 olmak üzere toplam 18 bin 305 personel alımı için ilana çıkıyoruz. Yakında bunların mesleklerine göre dağılımı ve müracaat tarihleri, müracaat şartları Bakanlığımız tarafından ilan edilecektir” ifadelerini kullanmıştı.

MİLLÎ SAVUNMA BAKANLIĞI

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, 26 Mart’ta, Reyhanlı’daki 4’üncü Hudut Tabur Komutanlığında inceleme ve denetlemeye müteakip yaptığı açıklamada, personel alımına dair şu ifadeleri kullanmıştı:

“Nitelikli insan gücünün temini konusunda çalışmalarımız devam ediyor. Subay, astsubay, devlet memuru, işçi, askerî öğrenci ve sözleşmeli er alımına yönelik çalışmalar devam ediyor. Bu yıl içinde toplam 30 bin 62 personel temini için planlamalarımızı yaptık. Sürecimiz başladı, uygulamalarımız devam ediyor. 2 Nisan’da yapılacak askerî öğrenci aday belirleme sınavı ile öğrenci alımına yönelik çalışmaları başlayacak, daha sonra hazirandaki mülakatlarla devam edecek. Tüm gençlerimizi bize katılmaya, Millî Savunma Bakanlığının, Türk Silahlı Kuvvetlerinin geleceğinde ve ülkemizin savunma ve güvenliğinde görev almaya davet ediyoruz. Bunun parlak ve kutlu bir gelecek olduğunun da gençlerimiz tarafından bilinmesini istiyoruz.”