CiddiGazete- Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) 28. Dönem, Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) milletvekili kesin sonuçlarını açıklamasıyla başlayacak.

YSK'nın kesin sonuçları ilan etmesini takip eden üçüncü gün, Meclis Genel Kurulu saat 14.00'te çağrısız toplanacak.

YSK'nın kesin sonuçları önümüzdeki 1-2 gün içinde açıklaması bekleniyor.

Bu çerçevede Meclis Genel Kurulu'nun ise 1 ya da 2 Haziran tarihleri arasında toplanacağı öngörülüyor.

BAHÇELİ YÖNETECEK

Meclis Genel Kurulu'nun 28'inci Dönem ilk birleşimini, iç tüzük gereği, en yaşlı üye yönetecek. O isim de 1 Ocak 1948 doğumlu olan Cumhur İttifakı ortaklarından Devlet Bahçeli olacak.

Geçici Meclis Başkanı sıfatıyla Genel Kurul'da ilk yemini de Devlet Bahçeli edecek. Bahçeli'nin ardından ise milletvekilleri seçim çevresi, soyadı ve adlarının alfabetik sırasına göre sırayla yemin edecek.

Yemin sırası Ankara milletvekillerine geldiğinde, Genel Kurul'da geleneksel olarak Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk için 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacak.

Milletvekilleri, yemin etmelerinin ardından resmen göreve başlamış olacak.

Herhangi bir sebepten ilk birleşime katılamayan milletvekiller, katıldıkları ilk birleşimde yemin edecekler. İmtina eden milletvekilleri, milletvekili sıfatlarından kaynaklanan haklardan yararlanamayacaklar.

MECLİS BAŞKANI SEÇİMİ

Milletvekillerinin yemin etmesinin ardından gözler TBMM Başkanlığı seçimlerine çevrilecek. Yemin törenini takip eden 5 gün içinde aday olacak isimler Meclis Başkanlık Divanı'na başvuruda bulunacak. Başvuru süresinin sona ermesini takip eden 5'inci gün ise Genel Kurul'da Meclis Başkanlığı seçimi yapılacak.

Gizli oylamayla yapılacak seçim üç turdan oluşacak. İlk iki turda üye tam sayısının üçte iki çoğunluğu yani 400 oy aranacak. İlk iki turda gerekli oya ulaşılamaması halinde üçüncü turda salt çoğunluğu yani 301 oyu alan Meclis Başkanı seçilecek. Yeni seçilen Meclis Başkanı 2 yıl boyunca bu görevi üstlenecek.

YENİ KABİNENİN ATANMASI

Yaşanan bu süreçte gözler yeni kabinede olacak. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın da aralarında bulunduğu tüm kabine üyeleri milletvekili oldu.

Kabine üyelerinin görevleri Meclis Genel Kurulu'nda yemin etmelerinin ardından sona erecek. Bu nedenle yeni kabinenin milletvekili yemin töreninden önce oluşması bekleniyor. (NTV)