SBK'nın eski ortağına 12 kurşun SBK'nın eski ortağına 12 kurşun

CiddiGazete- Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK), 14 Mayıs 2023 Pazar günü yapılacak Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'ne ilişkin takvim uyarınca, seçmen listeleri muhtarlıklarda askıya çıkarıldı.

Seçim takvimine göre, muhtarlık bölgesi askı listeleri ve tutuklular ile taksirli suçlardan hükümlülere ilişkin askı listeleri, güncellenmek üzere bugün saat 08.00 itibarıyla ilçe seçim kurulları tarafından askıya çıkarıldı.

Listelerin askıya çıkarılmasıyla birlikte itiraz süreci de başladı. Listede ismini bulamayan vatandaşlar, il ve ilçe nüfus müdürlüklerine başvuracak. Listeler 2 Nisan'da askıdan indirilecek ve itiraz süreci sona erecek.

DEPREMZEDE SEÇMENLER

Depremzede seçmenler, seçimde kendi illerinde veya taşınmak zorunda kaldıkları illerde oy kullanabilmek için adres değişikliği beyanlarını, 17 Mart 2023 saat 23.59'a kadar nüfus müdürlükleri ya da e-devlet üzerinden yapmıştı.

Bu işlemi henüz yapmayan depremzede seçmenler, muhtarlık bölgesi askı listelerinin askıda kalacağı 20 Mart-2 Nisan 2023 tarihleri arasında da adres değişikliği beyanında bulunabilecek.

Ayrıca bugün yurt dışı seçmen kütüğünün, Türkiye saati ile 08.00'de YSK'nın resmi web adresinden ilan edilmesiyle de itiraz sürecine geçilecek.

YSK'nın internet sitesinden bina esasına göre düzenlenen seçmen kayıtlarının sorgulanmasına da başlandı.