CiddiGazete- Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, ilk iş olarak İletişim ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Gizem Uzuner'i görevden aldı. Yakın çalışacağı "Başkanlık Ofisi Genel Müdürlüğü"ne ise kurum içinden Emine Aslı Üvez Meriç'i atadı.

Başkanlık koltuğuna yeni oturan Erkan, kurumdaki değişime iletişimin tepesinden başladı. Erkan, görevden aldığı Uzuner'in yerine şimdilik atama yapmadı. Ancak İletişim ve Dış İlişkiler Genel Müdür Yardımcılığına, İdare Merkezi Danışmanı eski gazeteci Fırat Bora Taş'ı atadı. Taş'ın iletişimi bir süre vekaleten yürüteceği belirtildi.

Erkan, "Başkanlık Ofisi Genel Müdürlüğü"ne ise Emine Aslı Üvez Meriç'i atadı. Meriç daha öce İletişim ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğünde "protokol müdürü" olarak görev yapıyordu.

Başkanlık Ofisi "Genel Müdürlüğü" koltuğunda daha önce, Şahap Kavcıoğlu'nun milletvekilliği döneminde de birlikte çalıştığı ve akrabası olduğu iddia edilen Harun Furkan Çarpadan oturuyordu.

Kavcıoğlu'nun özel kalem müdürü olarak getirdiği Çarpadan'a makam açmak için özel kalem birimini "Başkanlık Ofisi Genel Müdürlüğü"ne dönüştürdüğü ve Çarpadan'ı "genel müdür" yaptığı ifade edildi. Çarpadan, TCMB başkanlığı görevinden alınan Şahap Kavcıoğlu ile birlikte BDDK'ya gittiği öğrenildi.

YARDIMCILARINI KENDİSİ ATAYAMIYOR

Başkan Erkan'ın banka içerisinde ve para politikasında köklü değişiklikler yapma yetkisi yok. Gaye Erkan, "başkan" sıfatıyla sadece genel müdür ve altındaki makamlarda değişiklik yapabilecek.

Başkan yardımcılarını doğrudan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kendisi atayacak. Faizlerin yönüne karar veren Para Politikası Kurulu üyeleri de yine cumhurbaşkanı tarafından seçilecek.