CiddiGazete- Zam sağanağı sigarayı da vurdu. Hazine ve Maliye Bakanı değişmesine rağmen vatandaşın makus talihi değişmedi.

Seçimden sonra başlayan zam fırtınasından sigara da nasibini aldı.

Philip Morris grubunun tüm ürünlerine 5 lira zam geldi. Sigara zamları saat 00.00'dan itibaren fiyatlara yansıtıldı.

İşte güncel sigara fiyatları:

Marlboro 41 TL (1.95 $)

Parliament 42 TL (2 $)

Alaton Alarko'da hisse sattı Alaton Alarko'da hisse sattı

L&M, Lark 38 TL (1.81 $)

Muratti 39 TL (1.86 $)

EN UCUZ SİGARA HANGİ ÜLKEDE?

Dünyanın en ucuz sigarasının satıldığı ülkeler sıralamasında Asya ülkeleri çoğunlukta görülüyor. Buna göre en ucuz sigara 0.99 dolar ortalama ile Pakistan'da satılırken, bu ülkeyi 1.03 ile Kazakistan, 1.08 dolar ile Vietnam takip ediyor.

YERLİ SİGARA VAR MI?

Şu an yerli tütünle yapılan sigara yok. AKP döneminde devlete ait tüm sigara fabrikaları özelleştirildi, daha sonra da çoğu kapatıldı. Satılan sigaralar Türkiye'de yabancı şirketlerin fabrikalarında üretilmektedir.

KAÇ YIL SİGARA İÇMEK KANSER YAPAR?

Alman Sağlık Eğitim Merkezi'nin açıklamalarına göre sigara içmek kanser vakalarının yüzde 25 ile 30'nun sebebini oluşturuyor. Heidelberg'de bulunan Alman Kanser Araştırma Merkezi'nin açıkladığı rakamlara göre sigara içen her 10 kişiden biri yaşamının ileri bir döneminde akciğer kanserine yakalanıyor.

MARLBORO HANGİ ÜLKEYE AİT?

Amerika Birleşik Devletleri temelli sigara üreticisi olan Philip Morris, aralarında Marlboro da olan çeşitli sigara markalarını satmak üzere New York şubesini 1902'de açtı. 1924'lere kadar Marlboro "Mayıs gibi Ilımlı" sloganı temelinde reklam edilen kadınlara yönelik bir marka hüviyetindeydi.

SİGARAYI TÜRKİYE'YE KİM GETİRDİ

Tütün, Osmanlı topraklarına 17. yüzyıl sonlarında Cenova'lı denizciler tarafından getirilmiştir. Bir zaman sonra İskeçe ve Selânik'te üretimi başlamıştır. Yangınlara neden olduğu gerekçesiyle IV. Murat yasak getirmeye çalışmış fakat başarılı olamamıştır.

BİR GÜNDE KAÇ SİGARA ZARAR VERMEZ?

Sigara kullanımının güvenli bir sayısı yoktur. "Günde 3-5 tane sigaranın zararı olmaz" demek mümkün değildir ancak daha az sigara içtiğinizde doğal olarak karşı karşıya kalacağınız risk daha az olacaktır.