CiddiGazete- Hükümet, vergi geliri garanti olan akaryakıta aşırı oranda zam yaptı. Toplu taşıma araçlarındaki gelir, mazot parasını bile karşılayamaz duruma geldi.

Ankara'da özel halk otobüsü sahipleri valiliğe dilekçe yazarak, içinde bulundukları durumun telafi edilemez boyuta geldiğini ve 10 Mart Perşembe günü kontak kapatacaklarını bildirdi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mahsur Yavaş da konuyla ilgili Twitter hesabından mesaj paylaştı. Özel halk otobüsü ve dolmuş esnafının artan akaryakıt maliyetleri nedeniyle trafiğe çıkmama kararına ilişkin açıklamada bulunan Yavaş, şunları kaydetti:

- Ankara'da hizmet veren özel halk otobüsü ve dolmuşçu esnafı, yaşanılan ekonomik zorluklar ve artan akaryakıt maliyeti karşısında ulaşım bedelinin en az 8 lira olmasını talep etmektedir.

- Özel toplu taşıma esnafları ayrıca Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın belirlediği ücretsiz taşıma bedelinin de Belediyemiz tarafından karşılanmasını talep etmektedir.

- Bugünkü ekonomik şartlarda, bu talepleri ne vatandaşlarımızın ne de Belediyemizin karşılaması mümkün değildir.

"TÜM İMKANLAR SEFERBER EDİLECEK"

- Özel toplu taşıma esnafı, bu koşullarda 10 Mart 2022 Perşembe gününden itibaren hizmetlerine devam edemeyeceklerini bildirmiştir.

- Bu süreçte vatandaşlarımızın olumsuz etkilenmemesi için Belediyemizin tüm imkanları seferber edilecektir.

- Yine de vatandaşlarımızın mağduriyet yaşamamaları için çözüm üretilene kadar, imkanları varsa özel araçlarını tercih etmelerinin uygun olacağını düşünmekteyiz.

- Şunun bilinmesini isterim ki; artan akaryakıt maliyetleri karşısında vatandaşlarımızın da esnafımızın da mağdur edilmeyeceği çözüm üretme çalışmalarımız aralıksız devam etmektedir.