CiddiGazete- İsrail’in Gazze'ye insanlık dışı saldırıları sürerken, kamuoyunun gündemine sık sık gelen "İsrail'le ticarete" bugün itibarıyla kısıtlama getirildi. Ticaret Bakanlığı, İsrail'le yapılan ticarette bazı ürünlere getirilen kısıtlamaları, saldırılardan aylar sonra duyurdu.

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan da sosyal medya hesabından konuya ilişkin bir açıklama yaparak, "7 Ekim 2023'ten bu yana Gazze'de yaşanan soykırım karşısında 'Uçak Benzini ve Jet Yakıtı' başta olmak üzere, Türkiye'den İsrail'e sevk edilen 50 maddeye kısıtlama getirilmesi bugüne kadar çocuk katili Siyonist rejim ile yapılan ticaretin boyutunu, olayın vehametini açıkça gözler önüne sermiştir" ifadelerini kullandı.

Erbakan, açıklamasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a "Demokrasi Yardım Diyaloğu"nun eş başkanlığı ve "Ilımlı İslam" kavramının sözcülüğü görevlerini bırakması çağrısında bulundu. Fatih Erbakan'ın açıklaması şöyle:

ERDOĞAN'A BİR ÇAĞRI DAHA

7 Ekim 2023'ten bu yana Gazze'de yaşanan soykırım karşısında "Uçak Benzini ve Jet Yakıtı" başta olmak üzere, Türkiye'den İsrail'e sevk edilen 50 maddeye kısıtlama getirilmesi bugüne kadar çocuk katili Siyonist rejim ile yapılan ticaretin boyutunu, olayın vehametini açıkça gözler önüne sermiştir.

Aziz milletimizin bu konudaki hassasiyetinde ne kadar haklı olduğu görülmüştür. Özellikle de Gazze katliamlarında kullanılmış olması kuvvetle muhtemel olan "Uçak Benzini ve Jet Yakıtı"nın Türkiye'den gönderilmiş olması tam bir felakettir. Diğer taraftan bu karar 35 bin masum insan katledildikten sonra alınmış, son derece geç kalınmış bir karardır.

Oda başkanlarına yeşil pasaport Oda başkanlarına yeşil pasaport

Hükümet'in sadece bu ilan edilen 54 madde ile yetinmeyip, diğer tüm ticari alanlarda da İsrail'e yönelik kısıtlama getirmesi, İsrail'i füze saldırılarına karşı korumak için kurulmuş olan Malatya Kürecik Radar Üssü'nün kapatılması ve İncirlik Üssü üzerinden İsrail'e yönelik muhtemel silah ve mühimmat sevkiyatının da durdurulması konusunda önleyici tedbirleri acilen alması gereklidir.

Ayrıca İsrail'e Türkiye üzerinden sevkiyat yapması muhtemel diğer ülkelere karşı gerekli önlemleri alarak tüm hava sahamız, karayollarımız ve denizlerimiz üzerinden İsrail'le ticarete izin verilmemesi gerekmektedir. Türkiye öncülüğünde D-8 ülkeleriyle acil olağanüstü toplantı yapılarak İsrail'e yönelik kapsamlı önleyici tedbirlerin alınması da sağlanmalıdır.

Bütün bunlarla birlikte, 2004 yılının Haziran ayında ABD'nin Georgia eyaletinde yapılan G-8 zirvesinde ABD'nin, "Genişletilmiş Büyük Ortadoğu" projesi kapsamında ortaya koyduğu: "Demokrasi Yardım Diyaloğu"nun eş başkanlığı ve "Ilımlı İslam" kavramının sözcülüğü görevlerini üstlenen Cumhurbaşkanı Erdoğan'nın bu görevlerini bir an evvel iade etmesi de milletimizin arzusudur.