CiddiGazete- Ağırlıklı olarak Balgat'taki yapıya yakın isimlerin gözaltına alındığı Sinan Ateş cinayetine ilişkin yeni bilgilere ulaşıldı.

Soruşturma kapsamında tutuklanan şüphelilerden elde edilen dijital materyallerin incelemesinde önemli deliller elde edildi. Bazı şüphelilerin cinayet öncesinde, saldırganların kaçış güzergâhlarına dair konum bilgisi paylaştıkları ortaya çıktı. Bu gelişme üzerine savcılığın, şüphelilerin saldırı öncesinde ve sonrasında telefon irtibatı kurduğu isimleri mercek altına aldı.

Habertürk'ten Fevzi Çakır'ın haberine göre; Sinan Ateş cinayetine ilişkin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca başlatılan soruşturma Başsavcı Vekili Durdu Özer koordinasyonunda iki savcı tarafından sürdürülüyor. Soruşturmada son olarak tetikçiyi saldırı sonrası Ankara dışına çıkardıkları öne sürülen Mersin Milletvekili Olcay Kılavuz'a yakın isimlerden Tolgahan Demirbaş ve Ülkü Ocakları Genel Başkan Yardımcısı Emre Yüksel ile MHP'den milletvekili adayı olan avukat Serdar Öktem tutuklandı. Soruşturmada aralarında iki de özel harekat polisinin bulunduğu tutuklananların sayısı 18'e ulaştı.

Peki bu isimler neden tutuklandı? Savcılık hangi delil ve tespitlere ulaştı? Söz konusu isimler ifadelerinde neler dedi?

İKİ İSİM ÜZERİNDE YOĞUNLAŞILDI

Soruşturma kapsamında ilki hemen cinayetin ardından olmak üzere iki kez gözaltına alınıp serbest bırakılan ve tetikçi Eray Özyağcı'yı Ankara dışına çıkarttığı öne sürülen Tolgahan Demirbaş ve Emre Yüksel eksenli önemli ayrıntılara ulaşıldı.

Her iki isimden elde edilen dijital materyaller üzerinde ayrıntılı incemeler yapıldı. Burada elde edilen veriler ile diğer faillerin dijital materyal verileri karşılaştırıldı. Yapılan inceleme ve araştırmalar neticesinde önemli delillere ulaşıldı.

Özellikle şüphelilerin cinayet öncesinde ve sonrasındaki konumlarının elde edilmesiyle operasyon düğmesine basıldı. Hem Tolgahan Demirbaş, hem de Emre Yüksel yeniden gözaltına alındı. Cinayetin ardından Mersin Milletvekili Olcay Kılavuz'un kullandığı eve gittiği iddia edilen Tolgahan Demirbaş üçüncü kez, Ülkü Ocakları Genel Başkan Yardımcısı Emre Yüksel ikinci kez gözaltına alınmış oldu.

KONUM BİLGİSİ PAYLAŞMIŞ

Daha önce uygulanan gözaltı işlemi sırasında Tolgahan Demirbaş'tan alınan dijital materyaller üzerine yoğunlaşıldı. Söz konusu inceleme neticesinde çarpıcı bulgulara ulaşıldı. Tolgahan Demirbaş'ın saldırıdan sadece dakikalar önce, diğer şüphelilerle konum bilgisi paylaştığı belirlendi. Bu konumların saldırganların eylem sonrası kaçış güzergahına ilişkin olabileceği değerlendirildi. Savcılık bu tespit ve yeni bulgular üzerine Tolgahan Demirbaş ve Emre Yüksel'in gözaltına alınması talimatını verdi ve bu isimler tutuklandı.

Bu aşamadan sonra savcılık, şüphelilerin eylem öncesi ve sonrasında kurdukları irtibatlar üzerine derinlemesine bir inceleme başlattı. Bazı şüphelilerin de takipten kurtulmak için mobil wi-fi cihazlar üzerinden hatsız telefonlarla ve Facetime ile iletişim kurdukları bulgusuna ulaşıldı. Bu görüşmeler de mercek altına alındı.

İyi Parti'den Erdoğan'a bir itiraz daha İyi Parti'den Erdoğan'a bir itiraz daha

Şüphelilerin saldırı öncesi Başkent'in en kritik bölgelerinden biri olan Çukurambar'da keşif yaptıkları, saldırı sonrası da yakalanmadan kaçtıkları görüldü. Bu durum, bir güvenlik zafiyeti olup olmadığı sorusunu gündemde tutarken, azmettiricilerin tespitiyle ilgili de çalışıldığı iddia edildi.