CiddiGazete- Ülkü Ocakları genel başkanlarından Sinan Ateş, 30 Aralık 2022'de Ankara'nın Çukurambar semtinde torbacı Eray Özyağcı'ya öldürtüldü.

Cinayete ilişkin 22 şüphelinin tutuklandığı soruşturmada savcı krizi yeni bir boyut kazandı.

Sinan Ateş cinayeti soruşturmasını ilk olarak, o sırada nöbetçi olan Ankara Cumhuriyet Savcısı Ayhan Ay başlattı. Ülkü Ocakları eski yöneticisi Tolgahan Demirbaş'ın gözaltına alınması talimatı vermesi ve bazı şüphelileri tutuklatması üzerine izne çıkarılan Ayhan Ay'ın yerine Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekili Durdu Özer ve Cumhuriyet Savcısı Durmuş Ali Özcan görevlendirildi. Ay da üçüncü savcı olarak dosyada yer aldı.

Durdu Özer'in koordinatörlüğünde yürütülen soruşturma kapsamında Tolgahan Demirbaş'ın yanı sıra Ülkü Ocakları Genel Başkanı Ahmet Yiğit Yıldırım'ın Özel Kalem Müdürü ve yardımcısı Emre Yüksel, MHP'li avukat Serdar Öktem gibi şüpheliler tutuklandı.

Bu arada Ülkü Ocakları Genel Başkanı Ahmet Yiğit Yıldırım ve Ankara Ülkü Ocakları Başkanı Ömer Şanlı hakkında yurt dışına çıkış yasağı kararı alındı.

SORUŞTURMA GENİŞLETİLİNCE SAVCI DURDU ÖZER DE DOSYADAN ALINDI

DW Türkçe'den Alican Uludağ'ın haberine göre; soruşturmanın kritik bir aşamaya geldiği sırada Temmuz 2023'te adli tatile girilmesi gerekçesiyle dosya, izne çıkan Durdu Özer ve diğer savcılardan alınarak Başsavcı Vekili Ahmet Altun'a devredildi.

Adli tatilin sona ermesinin ardından Eylül 2023'te soruşturma tamamen Durdu Özer'den alındı.

Soruşturma dosyası yeniden savcı Ayhan Ay'a verilirken, Ahmet Altun da koordinatör başsavcı vekili sıfatını sürdürdü.

Ayhan Ay'ın ikinci kez görev aldığı soruşturmada Sinan Ateş'in konum bilgilerini ve adresini Tolgahan Demirbaş'a verdiği iddia edilen Cinayet Büro'da görevli Komiser M.E.A. da tutuklandı.

SEÇİM ÖNCESİ SAVCI İZNE ÇIKARILDI

Bu aşamada tamamlanması planlanan soruşturmada Ahmet Yiğit Yıldırım ve Ömer Şanlı'nın arasında bulunduğu ve henüz "işlem" yapılmayan kritik şüphelilerin durumu gündeme geldi.

Ancak bunun değerlendirildiği bir dönemde Savcı Ayhan Ay, 2023 yılının Aralık ayı sonunda sağlık gerekçesiyle rapor alarak izne çıktı.

Yollar kan gölü: 38 ölü, 5026 yaralı Yollar kan gölü: 38 ölü, 5026 yaralı

Adliye kulislerinde, bu durumun 31 Mart yerel seçimleri öncesinde Yıldırım ve Şanlı'ya yönelik olası bir operasyonunun AKP ve MHP arasında kriz yaratma ihtimaline karşı savcının "zorunlu olarak" izne çıkarıldığı iddiaları gündeme geldi.

Soruşturma dosyası, yeniden Başsavcı Vekili Ahmet Altun'a devredildi. Altun'un adı ise Eylül ayında soruşturmaya atandıktan sonra MHP Genel Başkan Yardımcısı İzzet Ulvi Yönter ile yaptığı görüşme haberleriyle gündeme geldi.

İddiaya göre, Yönter bu görüşmede bazı şüphelilerin serbest bırakılması karşılığında Altun'a Yargıtay üyeliği teklif etti. Yönter bu haberleri yalanlarken, Altun ise sessiz kalmayı tercih etti.

SAVCI İZİNDEN DÖNDÜ, DOSYAYI GERİ ALAMADI

Sinan Ateş soruşturması, 31 Mart yerel seçimleri öncesinde rafa kaldırıldı. İki aylık rapor aldığı belirtilen Ayhan Ay'ın geçen hafta izninin bitmesi üzerine adliyede mesaiye başladığı öğrenildi. Ancak DW Türkçe'nin ulaştığı bilgilere göre, Sinan Ateş dosyası yeniden Ayhan Ay'a verilmedi. Ay'ın UYAP'tan dosyayı görme yetkisi de kaldırıldı.

Bu süreçte yeni Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Gökhan Karaköse'nin soruşturma için yeni bir savcı görevlendirip görevlendirmeyeceği şimdilik belli değil. Dosyada şu an tek yetkili Ahmet Altun.

TUTUKLU ŞÜPHELİLER TAHLİYE Mİ OLACAK?

Sinan Ateş cinayetinde yaşanan savcı krizleri ve soruşturmanın uzaması, bazı tutuklu şüphelilerin tahliye olması riskini doğurdu.

Ceza Muhakemesi Kanunu'na göre, soruşturma aşamasında tutukluluk süresi ağır ceza mahkemelerinin görev alanına giren suçlarda en fazla 1 yıl 6 ay olarak uygulanabiliyor. Bu süre, Ocak 2023'te tutuklanan tetikçi Eray Özyağcı, Dodo lakaplı Doğukan Çep, Emre Yüksel, Tolgahan Demirbaş, Serdar Öktem, özel harekât polisleri Muratcan Çolak ve Aşkın Mert Gelenbey açısından Temmuz 2024'te dolacak.

Eğer bu sürede iddianame hazırlanmazsa bu şüpheliler yasal olarak tahliye edilmek zorunda.

İDDİANAME NE AŞAMADA?

Soruşturma kapsamında henüz iddianame yazımına başlanmadı. Çünkü alınan bilgiye göre, henüz soruşturma tamamlanmadı. Özellikle Ahmet Yiğit Yıldırım'ın arasında bulunduğu bazı kritik şüphelilerin ifadeye çağrılıp çağrılmayacakları ve hukuki durumlarının ne olacağının değerlendirilmesi gerekiyor.

Tolgahan Demirbaş'ın bilirkişiler tarafından incelenen telefonunda, Sinan Ateş'in yerinin bulunması talimatının Yıldırım tarafından verildiğine ilişkin delillere ulaşılmıştı.

Bu eksikliklerin tamamlanmasının ardından iddianame yazılacak. Ancak bu işlemlere karar verilmesi için yerel seçimler sonrasının beklendiği iddia ediliyor.