CiddiGazete/özel- Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "eleman gibi çalışıyor" dediği Sinan Oğan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile birlikte yarın Antalya'ya gidecek.

Çavuşoğlu'na eşlik edecek olan Oğan'ın sosyal medyada sıklıkla kullandığı "plana sadık kal" deyiminin de menşei belli oldu.

ABD'de Rus destekli olduğu iddia edilen "Q" hareketinin kullandığı fotoğrafın arşivimizde görülmesi üzerine Vikipedi'de "plana sadık kal" ifadesiyle ilgili yaptığımız araştırmada şu bilgiye ulaştık:

QAnon, 2017'de Donald Trump'ın başkanlığı sırasında ortaya çıkan aşırı sağ bir komplo teorisidir.

QAnon'a göre Trump, uluslarası şeytani bir pedofil ağı olan "derin devlet"e karşı savaşmaktadır. Birçok QAnon destekçisi, bu ağın yalnızca çocukları istismar etmediğini, aynı zamanda ömürlerini uzatmak için onları kullandıklarını iddia ediyor.

QAnon'a göre derin devletteki komplocular arasında Demokrat Parti liderleri Barack Obama ve Hillary Clinton, Dalay Lama, Papa Francis gibi dini liderlerin yanı sıra George Soros, Tom Hanks, Oprah Winfrey ve Ellen DeGeneres vardır.

Sinan Oğan için kader anı Sinan Oğan için kader anı

Komplo teorilerinin Rus Devlet'i tarafından desteklendiği iddia edilen grup, 2021 Amerika Birleşik Devletleri Kongre Binası baskınında da etkin olmuştur. Grubun öncülü olarak 2016 Amerika Birleşik Devletleri başkanlık seçimleri sürecinde ortaya çıkan Pizzagate Komplo Teorisi Skandalı gösterilir.

Teori ilk olarak 2017 yılında "4chan" adlı sitede Q rumuzlu kişi, Q iznine sahip ve Amerikan devletine ait çok gizli belgelere erişebildiğini iddia eden kişi tarafından ortaya atılan yazılar çerçevesinde birleşti. Bu kişinin teorilerine göre 45. ABD Başkanı Donald Trump, ülkesini Washington'ı ele geçiren pedofil Demokratlardan kurtarmak amacıyla Tanrı tarafından gönderilmişti.

Amerika menşeili olmasına rağmen Birleşik Krallık, Fransa, Almanya ve Japonya'da da önemli sayıda destekçileri vardır.