CiddiGazete- 54'üncü hükümette Devlet Bakanlığı yapan, 20 ve 21'inci dönem Çorum, 23'üncü dönem Ankara milletvekili Bekir Aksoy, 74 yaşında hayatını kaybetti.

Türk milliyetçisi kimliğiyle tanınan Bekir Aksoy için TBMM'de cenaze töreni düzenlendi. Devlet Bahçeli ile CHP eski genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu TBMM'deki töreni yan yana izledi.

Bekir Aksoy 11M

ÇEVİK BİR FAKTÖRÜ!

4 Nisan 1997'de hayatını kaybeden MHP'nin Kurucu Genel Başkanı Alparslan Türkeş için dönemin Ülkü Ocakları Genel Başkanı Azmi Karamahmutoğlu kabir alanı belirlemek istedi.

Önce Ankara Keçiören'de bir yer bulundu fakat merkez komutanı bu alana defin için izin vermedi.

Bunun üzerine Ülkü Ocakları Genel Merkezi, TSK nezdinde girişimde bulundu ancak Genel Kurmay 2. Başkanı Çevik Bir'i aşamadı.

Türkiye'de 1 günlük 'milli yas' ilan edildi Türkiye'de 1 günlük 'milli yas' ilan edildi

DEVLERE BEKİR AKSOY GİRDİ

Ardından devreye Refah Partisi ile koalisyon hükümetinde olan Doğru Yol Partisi'nden Devlet Bakanı Bekir Aksoy girdi.

Alparslan Türkeş'in bugünkü kabrinin olduğu alana defni için harekete geçen Aksoy, Bakanlar Kurulu'ndan karar çıkmasına öncülük etti.

TÜM BAKANLARI GEZİP İMZA ALDI

Meral Akşener'in İçişleri Bakanı olduğu dönemde Bekir Aksoy, kararın ilk sırasına kendi ismini yazarak imzaladı ve kabinedeki tüm bakanları tek tek gezerek imza aldı.

Doğru Yol Partili Bakanlar kararı sorunsuz imzalarken, bugünkü AKP'nin çekirdeğini oluşturan Refah Partili isimler çoğunlukla imza atmaktan kaçındı. Sert tartışmaların sonunda Bekir Aksoy kararın çıkması için yeterli imzayı toplayarak Alparslan Türkeş'in Ankara Beştepe'deki alana defni için gerekli işlemleri tamamladı. 4 Nisan'da hayatını kaybeden Başbuğ Türkeş, 8 Nisan'da sonsuzluğa uğurlandı.

BEKİR AKSOY KİMDİR?

Çorum'da 1950 yılında doğan Aksoy, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Siyaset ve İdare Bölümü'nden mezun oldu.

Kaymakamlık yapan Aksoy, İçişleri Bakanlığında Personel Şube Müdürlüğü, Daire Başkanlığı, Genel Müdür Yardımcılığı ve Personel Genel Müdürlüğü görevlerinde bulundu.

Daha sonra Afyonkarahisar, Sivas ve Adana Valisi olarak atanan Aksoy, İçişleri Müsteşarı olarak görev yaptı.

54. hükümette Devlet Bakanlığı yapan Aksoy, NATO Parlamenter Asamblesi Türk Grubu üyeliği görevinde de bulundu. Aksoy, evli ve 2 çocuk babasıydı.