CiddiGazete- Mobil uygulama aracılığıyla çalışan ilk İslami kart "Tayyab" Türkiye'de hizmet vermeye başladı. Karta ait internet sitesinde kartla ilgili "İslami ihtiyaçlarınızın birçoğunu karşılamanıza yardımcı oluyor" ifadeleri kullanıldı.

Ön ödemeli ve hem fiziksel hem de dijital seçenekler sunan Tayyab kartın internet sitesinde "Tayyab kartlar, hangi dinden olursa olsun herkesin rahatlıkla kullanabileceği, ödemelerinizi kolayca yapmanızı sağlayacak modern ve etik çözümler sunan bir kart hizmetidir" diye sunum yapıldı.

ADI "İSLAMİ" ÇALIŞMA PRENSİBİ DİĞERLERİYLE AYNI

Sitede ayrıca "Tayyab, benzersiz mobil uygulamasıyla günlük İslami ihtiyaçlarınızın birçoğunu karşılamanıza yardımcı oluyor; lisanslı elektronik para kuruluşu Sipay ile yaptığımız iş birliği çerçevesinde çıkarttığımız Master Card sertifikalı ön ödemeli Tayyab kartları ile günlük finansal işlemlerinizi İslami normlara uygun, kolay ve rahat bir şekilde yapmanızı sağlıyoruz" denildi.

YATIRIMLARIN HELAL OLUP OLMADIĞINA KARAR VERECEK

Alaton Alarko'da hisse sattı Alaton Alarko'da hisse sattı

Sitede yer alan tartışmalı ifadelerden biri de kart siparişi veren kullanıcıların menkul kıymet yatırımlarının helal mi haram mı olduğunu öğrenebilmesi. Sitede yapılan açıklamada, "Menkul kıymetlerin helal olup olmadığını kontrol etmek istiyorsanız, Tayyab'ın hisse senedi tarayıcısını kullanın. Online tarama hizmeti ile hangi menkul kıymetlerin helal, hangilerinin helal olmadığını birkaç adımda öğrenebileceksiniz" ifadeleri kullanıldı.

ÇOCUKLAR DA HEDEF KİTLESİ

Sitede başı örtülü kız çocuğu görselleri kullanılarak "Çocuklarınız için kart" bölümü de yer aldı.

"DERGİ" ADI ALTINDA KAYNAĞI BELİRSİZ MAKALELER

Kartın internet sitesinde yer alan dergi sekmesinde ise ilginç konu başlıklarının yer aldığı görüldü. "Lüks harcamalar günah mıdır" başlığıyla paylaşılan ve hiçbir kaynak kullanılmayan makale dikkati çekerken, "Pahalı bir araba alacak paramız varsa ve İslam'a uygun olarak hareket ediyorsak sıkıntı yoktur.

Sonuçta, bir araba satın almak her zaman kişinin yaşam koşullarına ve önceliklerine bağlıdır. Hayalinizdeki arabayı satın almak ister misiniz? Araba aileniz veya iş için gerekli mi? İslami kurallara uygun davrandıysanız ve zekat verdiyseniz sorun yok" gibi basit cümlelerle müşteri kazanma yoluna gidildiği görüldü.