CiddiGazete- Politikacılar süslü vaadlerle bir seçimi daha geride bırakırken, üniversite mezunu binlerce genç, KPSS kâbusunu aşmak için Ankara Atatürk Spor Salonu'nu doldurdu.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, zorlu sınavda başarı elde etmeleri için Türkiye'nin dört bir yanından gelen yaklaşık 5 bin adaya ücretsiz KPSS eğitimi vermeye başladı. Deprem bölgesinden gelen 500 adayın ulaşım ve konaklama masraflarını da ABB üstlendi.

kamp 22

Sözcü'den Saygı Öztürk, ABB'nin KPSS kampını ziyaret ederek izlenimlerini şu ifadelerle aktardı:

ARALARINDA ÖĞRETMEN ADAYLARI DA VAR

Ankara Büyükşehir Belediyesi aralarında atanamayan öğretmenlerin de olduğu binlerce gence Atatürk Spor Salonu'nda KPSS'ye hazırlanmaları için eğitim desteği veriyor.

kamp 33

Sabah 09.00 civarında kızlar, erkekler telaşlı adımlarla salona giriyor. Bazıları kahvaltı yapmadan evinden çıktığı için salonun girişinde kendilerine Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından ikram edilen çorbayı ve ekmeği alıyor. Artık öğlene kadar bir şey yok. Öğle saatlerinde de yine belediyenin dağıttığı çorba ve ekmekle karınlarını doyuracaklar. Bazıları da evlerinden getirdiği öğle yemeğini arkadaşlarıyla paylaşacak. Bir anne kızından ayrılırken, "Öğlene gelirken simit getireceğim. Çorbanla bu sefer simit ye yavrum" dediğini duydum. Bunlar hep sıradan, oradaki görevlilerin de yabancısı olmadığı konuşmalardı.

kamp 66

ÖĞRETMEN YERİNE İMAM

Okullarda yıllardır Ensar, İlim Yayma Cemiyeti, TÜGVA ve benzer vakıflar-dernekler etkili. Milli Eğitim Bakanlığı ile dini içerikli vakıf ve dernekler protokol imzalıyor, öğrenciler bunların görevlendirdikleri kişilere emanet ediliyor. Bir çok okulda özellikle Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerine imamlar giriyor. Bu hocaların bazılarının da cübbeli olarak derse girmesi artık yadırganmıyor bile.

ABB'den işe alım duyurusu ABB'den işe alım duyurusu

Şimdi, illerde Milli Eğitim Müdürlükleri ile müftülükler arasında "Eğitimde İşbirliği Protokolü" imzalanıyor. İmamlar, öğrencilere milli, manevi, ahlaki, insani ve kültürel değerleri anlatacak. Yüz binlerce öğretmen atama beklerken, onlar değil, okullarda imamlar görevlendiriliyor. İmamın yeri cami, öğretmenin yeri okuldur.

kamp 77

ONLARLA BİRLİKTE

Ankara Atatürk Spor Salonu'na girdiğimde tribünleri doldurmuş en az 5 bin genç can kulağıyla öğretmenin anlattıklarını dinliyordu. Öğretmen, paralel-meridyenleri anlatıyor, kursiyerler, öğretmeni dinlerken, kendilerine ücretsiz olarak verilen kitapçıktan da konuyu izliyorlardı. Derste Hatay adı geçti. Öğretmen, "Hatay'ı alkışlayalım" dedi. Sinop adı geçti, "Aranızda Sinoplu var mı?" diye sordu.

Kim mi bunlar? Bunlar 23 Temmuz'da yapılacak Kamu Personeli Seçme Sınavına (KPSS) katılacak olan gençler. Kimisi sınava ilk kez katılacak. Bazıları da daha önce girdiği KPSS'de yeterli puanı alamayan, yeterli puan almasına rağmen kurada çıkmayan, şimdi not yükseltmek için sınava hazırlananlar. Tribünlere bakınca bunca genç maç izlemeye gelmiş sanırsınız. Oysa onların hepsi öğretmen olarak atanabilmek için sınava hazırlanıyor. Kurslarda eğitim bilimleri, genel yetenek, genel kültür dersleri veriliyor. Ramazan Yetgin yönetiminde "Benim Hocam" yayınları gönüllü olarak öğretmen desteği veriyor.

kamp 55

ÇORBA-EKMEKLE HAZIRLIK

Hepsi üniversite mezunu. Öğretmen olarak atanabilmek için Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin açtığı 10 günlük kursa geliyorlar. KPSS hazırlık kurslarına katılan yaklaşık 5 bin öğretmen adayından yarısı ilk kez 23 Temmuz'da sınava girecek, yarısı da daha önce kazanamadıkları için sınav tekrarlayacak. Hayat zor. Yıllardır atanamayan öğretmenler Türkiye'nin hep gündeminde oluyor. Arada bir atanamayan öğretmenler eylem yapıyor. Dün de Ankara'da eylemleri vardı. O yüzden bazı öğretmen adayları eyleme gitmişti.

Kursları düzenleyen Belediye Kadın Aile Hizmetleri Daire Başkanı Serkan Yorgancılar, "Gençlerimiz kursa, sınava büyük bir umut ve heyecanla geliyor. Sabah ve öğlen çorba-ekmek veriyoruz. Çay, kahve ve suyu da ücretsiz veriyoruz. Bizler de gençlerimizin atanamamasına üzülüyoruz. Onları en iyi bir biçimde sınava hazırlamanın çabası içinde oluyoruz. Arkadaşlarımız Şinasi Örün, Şeyma İlhan, Aysun Hasdemir, Ayşenur Telli ve dairemizin diğer personeli de öğrencilerimizle birlikte oluyor. Morallerini yükseltmek için arada bir müzik eşliğinde halaylar çekiliyor, oyunlar oynanıyor. Öğrenciler kurs saati bitimine kadar buradan ayrılmıyorlar" dedi.

kamp 11

SEÇİM BİTTİ GÜNDEM DEĞİŞTİ

Seçim sürecini tamamlayan ve vatandaşın gerçek gündeminden kopan Türkiye'de herkes yeniden kendi gündemine döndü. Atanamayan binlerce öğretmen ve işsizlik gerçeği tribünlere yansıdı. İktidara yakın olanlar kamuda değişik görevlere atanırken, hatta birkaç yerden maaş alırken, üniversiteyi bitiren KPSS'ye girmelerine ve kazanmalarına karşın yıllardır kurada çıkmadıkları için atanamayan öğretmenler bir kez daha şanslarını denemek, ilk kez sınava girecek meslektaşlarıyla bir arada sınava hazırlanıyor. Geçen hafta başlayan kampın ilk gününe Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş da katılıp adaylara sınavda başarı dileklerini iletti, gençlere destek olmaya çalıştı.

İşte, belediyenin bu tür etkinlikleri Gençlik ve Spor Bakanlığı'nı rahatsız etmiş olacak ki, Melih Gökçek döneminde belediyeye tahsis edilen bu salonu, şimdi almak istiyorlar. Belediye ile bakanlık bu yüzden mahkemelik bile oldu.

Belediye Gençlik ve Spor Hizmetleri Daire Başkanı Mustafa Artunç, bu salonda etkinlik yapılmayan gün hemen hemen hiç olmadığını anlatıyor. Son hizmet, salon dolusu işsiz öğretmen adaylarına kurs... Hemen ekleyelim, tribünler doluyor, yer kalmayınca sandalyeler getiriliyor, merdivenlere oturuluyor. Binlerce genç işsiz öğretmen çorba-ekmekle, umutla sınava hazırlanıyor.