YKS soruları sızdırıldı mı? YKS soruları sızdırıldı mı?

CiddiGazete- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "kıdem" şartını kaldırmasıyla "rektör" olabilen, sonrasında da Milli Eğitim Bakanı olarak atanan Yusuf Tekin, Hürriyet yazarı Hande Fıratın "Siz cemaatçi misiniz?" sorusuna, "Hayır değilim. Sosyal medyaya bakıyorum, beni bütün cemaatlere yazdılar. Benim geldiğim çizgi belli. Ben Milli Görüş geleneğinden geliyorum" diye cevap verdi. Yusuf Tekin, "Atatürk'ü seviyor musunuz?" sorusuna da "O ne demek tabii ki seviyorum, tüm milli kahramanlarımız gibi" diye cevap verdi.

Hürriyet gazetesine ziyarette bulunan Bakan Tekin, Hande Fırat'ın "Siz cemaatçi misiniz?" sorusuna şöyle cevap verdi:

"Hayır değilim. Sosyal medyaya bakıyorum, beni bütün cemaatlere yazdılar. Benim geldiğim çizgi belli. Ben Milli Görüş geleneğinden geliyorum. Herkesin kaçtığı bir dönemde demokratik ve siyasi mücadele tarafında yer aldım. Erbakan Hoca'ya saygım sonsuz. Akademisyenliği seçmem onun sayesindedir."

"MECLİS'TEKİ DİYALIOG EKSİK YANSITILDI"

Yusuf Tekin, Meclis'teki "tarikat ve cemaatlerle yapılan protokoller" açıklamasının da eksik yansıtıldığını iddia ederek, "Milletvekilleri, 'Siz cemaatlere ve tarikatlara para aktarıyorsunuz' dedi. Ben de 'Bakın, sizin önünüzde bizim bütçemiz var. Bana bütçemizden bir kalem gösterin. Ayırmış mıyız? Hayır ayırmamışız. Nereden çıkardınız bunu?' cevabını verdim. Protokol yapıyorsunuz dediklerinde ise 'Evet biz sivil toplum örgütleriyle protokol yapıyoruz. Ama yaptığımız protokollerin hiçbirinde kamu otoriterine yani bakanlığa mali külfet yükleyen hiçbir hüküm yok' sözüyle cevapladım" diye açıkladı.

"STK KAVRAMINI İÇİŞLERİ BAKANLIĞI TANIMLIYOR!"

"Protokollerimiz gönüllük esasına dayanır. Milli eğitimin temel amaçları protokolün ana çerçevesidir" diyen Bakan Tekin, "Yasal düzenlemeler çerçevesinde protokol yapıyoruz. Ben hukuk devletinin sınırları içerisinde hareket eden birisiyim. Bizim devletimizde sivil toplum kavramını İçişleri Bakanlığımız tanımlıyor. Bunların mevzuatına göre kurulmuş yapılar sivil toplum örgütüdür. Ben STK'larla protokol imzalıyorum. Benim için bağlayıcı olan legal-hukuki sınırlar içerisinde faaliyet yürüten bir sivil toplum örgütü müdür? Değil midir? 4 bin civarında bizim protokolümüz var. Bana yarın devlet derse ki 'bu STK değildir, ben bununla ilgili karar aldım' biz onunla protokol imzalamayız artık. Hukuken de imzalayamayız" diye konuştu.

"Derneğin onayını İçişleri Bakanlığı veriyor, onun güvenlik araştırmasını yapar, denetler. Vakıflarla ilgili Vakıflar Genel Müdürlüğü bütün vakıfları rutin olarak denetler. Hukuka aykırı bir eylemi varsa kayyum atar, ceza verir. Bu süreç işlerse ben de protokolümü iptal ederim" diyen Yusuf Tekin, "Protokollerin içerisinde TOBB, Futbol Federasyonu, Voleybol Federasyonu gibi birçok yapı var. Mesela yaptığımız protokollerden bir tanesiyle deprem bölgesindeki okullara kütüphane yapılıyor" ifadelerini kullandı.

"ATATÜRK'Ü SEVİYOR MUSUNUZ?"

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, "Atatürk'ü seviyor musunuz?" sorusuna "O ne demek tabii ki seviyorum, tüm milli kahramanlarımız gibi" cevabını verdi.

Editör: İbrahim KANBUR