CiddiGazete- Kısa Dalga yazarı Sedat Bozkurt, bugünkü yazısında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın iki tasfiye hamlesi yaptığını, "aralarında sıkıntı olduğu bilinen" Süleyman Soylu ile Hulusi Akar'ı bakanlıktan uzaklaştırmak için bakanları vekil yaptığını ifade etti.

Turizm ve sağlık bakanlarına aday olmayacakları, siyaseti bırakmayı düşündüklerine ilişkin açıklamanın bizzat Erdoğan tarafından yaptırıldığını ifade eden Bozkurt, "Çünkü onlarla çalışmak istiyordu. Mevlüt Çavuşoğlu ile de çalışmak istiyordu ama bu nedenle istisna yaratmamalıydı. Hakan Fidan'a da makam bulması lazımdı. Muhtemelen Çavuşoğlu Antalya'dan belediye başkan adayı olacak" ifadesini kullandı.

"SOYLU VE AKAR KIZGIN"

Bozkurt şunları kaydetti:

"Bu yönteme muhatap olan Soylu da Akar da hayli kızgın. Akar'ın bu kızgın hali devir teslim töreninde de görüntülere yansıdı. Akar kızgınlığını tepki haline getirecek ve TBMM'de hiçbir görevi kabul etmeyecek. TBMM çalışmalarına da çok katılmayı, grup toplantılarına bile gelmeyi düşünmüyor. Çünkü meseleyi anladı, bu tasfiyeydi. Soylu politik profili daha yüksek bir isim. Daha politik davranacaktır. TBMM'de olmasa bile belediye başkan adaylığı beklentisi muhtemelen vardır. Gösterilir mi? Bu biraz muallak ve ihtiyaca bağlı Erdoğan siyasetinin bu gibi kararları.

"BİNALİ YILDIRIM BOZULDU"

İmamoğlu çıkıştı: Rezillik İmamoğlu çıkıştı: Rezillik

Hakan Fidan bakan oldu. Başbakan olduğu zaman 15 Temmuz’da yaşadığı sıkıntı nedeniyle onu MİT Müsteşarlığı görevinden almak isteyen Binali Yıldırım parti tüzüğündeki 3 dönem kuralı, kendisinin yoğun talebine karşın esnetilmedi ve aday gösterilmedi, cumhurbaşkanlığı yardımcılığı görevine de getirilmedi beklentisi olmasına karşın. Buna çok bozuldu. Politik hamleleri anlayacak deneyime sahip olduğu için uzun zamandır uygulamada olan tasfiyenin yeni bir aşamasında olduğunu hemen anladı. Onunla birlikte pek çok önemli isim de tasfiye planının içindeydi.

BERAZ ALBAYRAK CEPHESİNDE SON DURUM

Ortalıkta gözükmediği için tartışmaların merkezinde olan Berat Albayrak da damatlık hukuka karşın tasfiye edilenler listesinde. Önceki bakanlardan Mehmet Muş, Nurettin Nebati ve Fatih Sönmez Albayrak kontenjanından bakandı. Şimdi Albayrak kontenjanından bakan koltuğuna oturan hiç kimse yok. Enerji bakanlığı için Albayrak tarafından bir talep iletildiği ama kabul edilmediğine ilişkin bir bilgi de ortalıkta dolaşıyor. Ve ekonominin direksiyonunda bir dönem yanına Erdoğan’ı da alarak mücadele ederek tasfiye ettiği anlayışın en katı savunucusu oturuyor. Ve şimdi Erdoğan onun yanında."