Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard&Poor's (S&P), yeni kabinenin açıklanması sonrası bir değerlendirme yayımladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Hazine ve Maliye Bakanı olarak damadı Berat Albayrak’ı atamasının iktidarın giderek tek elde toplandığını gösterdiğine dikkat çekilen değerlendirmede Türkiye’nin yakından izlendiği vurgulandı.

"Türkiye'de yeni atanan bakanlar hakkında sonuca varmak için erken" denilen değerlendirmede, "Ancak Türkiye'de karar verme süreci açıkca artan şekilde merkezileşti" ifadesi yer aldı.

S&P'nin değerlendirmesinde, "Türkiye'yi yakından izliyoruz" denildi.

YAKIN İZLEME

S&P'nin kıdemli analistlerinden Frank Gill ise Reuters'a yaptığı açıklamada şunları söyledi: "Olağanüstü hal politikasının, maliye politikası genel duruşunun ne olacağını yakından izliyoruz. Kredi garanti (fonu) mekanizması daha da geliştirilecek mi? Bizce bankaların fonlama kapasitesinin tamamına yakınının kullanıldığı göz önüne alındığında büyüme nereden gelecek?"

Yeni hükümetin, son faiz artırımlarından sonra yavaşlaması beklenen büyümeye karşı ekonomiyi destekleyici önlemler alıp almayacağını izleyeceklerini belirten Gill, önlem alınması halinde kamu borcunun yükselebileceğine dikkat çekti.

Gill, "Türkiye'nin çok büyük bir cari açığı olduğunu ve geçmişte bankaların temelde dışarıdan borçlanarak buna aracı olduklarını düşünürseniz, hızla büyümeyi sürdürebilecek tek sektör olarak kamu sektörü kalıyor ki bu da dış borcun artması anlamına gelir" dedi.