Aziz Yıldırım yeniden yargılanacak

Yargıtay, "futbolda şike davası"nda, aralarında Fenerbahçe Kulübü eski başkanı Aziz Yıldırım ve TFF Başkanı Nihat Özdemir'in de bulunduğu 36 sanık hakkında verilen beraat kararını bozdu

Aziz Yıldırım yeniden yargılanacak

CiddiGazete

Yargıtay 5. Ceza Dairesi, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin futbolda şike davasına dair kararlarını usulden bozdu. Aziz Yıldırım’ın ve TFF Başkanı Nihat Özdemir'in de aralarında bulunduğu sanıklar İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yeniden yargılanacak.

Futbolda şike davasına bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, 2015 yılında aralarında Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım’ın da bulunduğu 36 sanığın “şike” ve “örgüt” suçundan beraatine karar vermişti.

Heyet, sanık Aziz Yıldırım’a “örgüt kurmak” suçundan verilen 2 yıl 6 aylık hapis cezasını iptal ederek, yüklenen suçun sanık tarafından işlendiğinin sabit olmaması gerekçesiyle Yıldırırım’ın beraatine hükmetmişti.

Mahkeme heyeti, sanık Yıldırım hakkında Fenerbahçe’nin 2010-2011 sezonunda İBB, Karabük, Ankaragücü ve Sivasspor ile yaptığı maçlarda “şike”, Trabzonspor-Bursaspor, Eskişehir-Trabzonspor ve Trabzonspor-İBB maçlarında ise “teşvik primi” suçlarından verilen 3 yıl 9 aylık hapis cezası ve 1 milyon 312 bin 500 liralık adli para cezasının iptaline karar vererek, bu suçların sanık tarafından işlendiğinin sabit olmadığı gerekçesiyle Yıldırım’ın beraatine karar vermişti.

SÜRECİ FİRARİ FETÖ'CÜ ZEKERİYA ÖZ BAŞLATMIŞTI

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım ile spor dünyasında tanımış çok sayıda kişinin adının karıştığı, 3 Temmuz 2011’de başlayan “futbolda şike” soruşturması, dönemin özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Savcısı FETÖ firarisi Zekeriya Öz’ün talimatıyla gerçekleşti. Süper Lig ve 1. Lig’de 2010-2011 sezonundaki birçok maçta şike ve teşvik faaliyetlerinin gerçekleştirildiği, bunun için organize suç örgütü kurulduğu iddia edildi.

Aziz Yıldırım ile spor dünyasında tanımış çok sayıda kişi gözaltına alındı. Yıldırım, 2 Temmuz 2012’de çıkarıldığı mahkeme tarafından, “Spor müsabakalarının sonucunu etkilemek amacıyla Türkiye Profesyonel Süper Ligi’nde şike ve teşvik primi suçlarını işlemek suretiyle suç örgütü kurup yönettiği” gerekçesiyle 6 yıl 3 ay hapis cezası cezasına çarptırıldı, diğer sanıklar da şike suçundan mahkumiyet aldı. Yargıtay 5’inci Ceza Dairesi, İstanbul 16’ncı Ağır Ceza Mahkemesinin 85 sanıkla ilgili verdiği kararın temyiz incelemesini 17 Ocak 2014’te tamamlayarak Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım ve Olgun Peker hakkında verilen cezaları onarken, diğer sanıklarla ilgili de onama, bozma ve düşme kararları aldı.

Aziz Yıldırım, özel yetkili savcılık ve mahkemelerin kaldırılması, “futbolda şike” operasyon, soruşturma ve kovuşturmasını yürüten dönemin polis yetkilileri, savcı ve hakimlerine yönelik Paralel Devlet Yapılanması iddiaları nedeniyle yeni soruşturmalar açılması gerekçeleriyle kendisi ve kulübüne kumpas kurulduğunu iddia ederek İstanbul 18’inci Ağır Ceza Mahkemesi'ne, 21 Nisan 2014’te yeniden yargılanma ve infazının ertelenmesi talebiyle başvurdu.

Yeniden yargılama yapan İstanbul 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi, Yıldırım’ın da aralarında bulunduğu 36 sanığın “futbolda şike” davasında beraatine karar verdi.

KUMPAS İDDİASI İLE YARGILANIYORLAR

Beraat eden Aziz Yıldırım’ın şikayetiyle FETÖ adına hareket ettikleri ve yargılanan kişilere kumpas kurdukları iddiasıyla dönemin sorumluları hakkında yeni bir soruşturma başlatıldı. Yeni atamalarla kadrosu değişen İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın başlattığı “şikede kumpas” soruşturması kapsamında, 23 Nisan 2016’da 12 kişi tutuklandı, aralarında Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı’nın da olduğu bazı kişiler hakkında da yakalama kararı çıkartıldı. FETÖ’nün “futbolda şike” soruşturmasında kumpas kurduğu iddiasıyla 15’i tutuklu 107 sanığın yargılanmasına devam ediliyor.

Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2020, 02:54
YORUM EKLE