NBA tarihinde görülmemiş boykot

Amerika'da yaşanan polis şiddeti nedeniyle Milwaukee Bucks'ın başlattığı boykot kararıyla, bu gece NBA'de oynanacak tüm play-off maçları ertelendi

NBA tarihinde görülmemiş boykot

CiddiGazete- NBA’de tarihi bir gece yaşandı! Milwaukee Bucks oyuncuları, Orlando Magic ile oynadıkları play-off serisinin 5. maçına çıkmama kararını salona gelince maç öncesi ısınmaya katılmayarak tüm dünyaya duyurdu!

Boykot kararı alan Bucks’a Magic de uyarak salonu terketti ve kısa süre sonra maçın ertelendiği açıklandı. Ardından gecenin diğer iki maçı da ırkçılığa karşı boykot nedeniyle ertelendi.

Yarın Boston Celtics ile Toronto Raptors arasında oynanacak Doğu Konferansı play-off yarı final eşleşmesinin boykot edilebileceği konuşuluyordu. Ancak bugün oynanacak maçlar için bir boykot beklenmiyordu.

Son olarak üç gün önce zenci Jacob Blake’in polis tarafından sırtından yedi kurşunla vurulmasıyla Amerika’da tansiyon yeniden yükselmiş, halk protestolara başlamıştı.

Blake’in yaşadığı polis şiddetinin Wisconsin Eyaleti'nin Kenosha kentinde yaşanması sebebiyle, Bucks’ın bu konuda daha hassas davrandığı belirtildi.

Daha önce bir Bucks oyuncusu olan Sterling Brown da iki sene önce haksız yere polis şiddetine maruz kalmıştı. Bu doğrultuda Milwaukee ekibi, yaşananları protesto ederek maça çıkmama kararı aldı. Bucks’ın seride Magic’e karşı 3-1’lik üstünlüğü bulunuyor.

Yaşanan gelişmelerin ardından bu gece oynanacak Houston Rockets-Oklahoma City Thunder ve Los Angeles Lakers-Portland Trail Blazers Batı Konferansı play-off ilk turu 5. maçlarının da boykot edilmesine karar verildi.

Böyle bu gece oynanacak tüm play-off maçları boykot sebebiyle iptal edildi.

Takımların boykot kararının ardından NBA ve NBPA ortak bir açıklama yaparak maçların ileri bir tarihe ertelendiği açıkladı.

Alınan boykot kararlarının ardından ligdeki oyuncuların sosyal medya paylaşımları ile sürece destek verdiği görüldü.

Los Angeles Lakers’ın yıldızı LeBron James sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımda, “Artık bıktık. S... böyle işi. Değişim istiyoruz” diyerek isyan etti.

Denver Nuggets’ın guardı Jamal Murray de “Adalet istiyoruz” dedi.

YORUM EKLE