Terim'den sonra Okan Buruk mu!

Bir dönem Galatasaray'da da forma giyen Hasan Kabze, Skorer Instagram canlı yayınında Nergis Aşkın'ın sorularını cevapladı. Kabze, teknik direktör Fatih Terim ve Arda Turan'la ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı

Terim'den sonra Okan Buruk mu!

CiddiGazete- İşte Hasan Kabze'nin yaptığı açıklamalar:

Çok uzun bir süre ara verildi. Bu ara verilen süre içerisinde kimsenin yeterli idman yapabildiğini düşünmüyorum ben. Çünkü tabii ki evde kalmak zorunda kaldılar. Öncelikle bu süreçte futbol oynamadığım için şanslıyım. Az bir süredir takım antrenmanı yapıyorlar.

O yüzden vücut ve mental olarak adaptasyon süreci zor olacak. Mental olarak daha zor, taraftarsız oynanması, aslında korkulu bir şekilde oynanması.. Aslında maç oynanmaya başlandığı zaman o korku falan her şey gider, profesyonellik ön plana çıkar.

Oynama istediğinden dolayı amatör ruhu ortaya çıkar. Sakatlıkların olabileceğini düşündüm çünkü bu süre zarfı içerisinde takımlar hazırlık maçı yapamadılar , ne kadar birlikte idman yaptılar açıkçası bilemiyorum. Süreç herkesi etkilediği gibi futbolu da çok etkiledi. Ama öyle yada böyle bu sezonun bir şekilde bitirilmesi gerekiyordu bence.

Her ne kadar taraftarsız oynansa da bazı takımlar için çok önemli maçlar olacak. Aslında izlemeden hiçbir şey söylenmez diyebilirim. Çünkü ilk haftalar sezonun ilk haftası değil. Ortada bölünmüş bir lig, bölünmüş olarak devam eden bir ligin tekrar toparlanma sürecinde belki sakat olan çok önemli oyuncular geri dönebildi.

Bu da önemli. Sakatlık anlamında ekside olan takımlar artıya geçmiş olabilir. Takımlara psikolojik olarak baktığınız zaman Galatasaray olsun Trabzon olsun Başakşehir olsun onların işi çok çok daha zor. Konsantrasyonun çok üst seviyede olması gerekiyor.

Trabzon çok iyi konumdaydı. Baktığınız zaman belki yıllar sonra harbiden çok çok iyi bir havayla şampiyon olabileceklerdi. Bütün takımların bu süreçten ne kadar etkilendiği gibi Trabzon’unda bu süreçten nasıl etkilendiği çok önemli. O yüzden bence çok zor geçecek. Antrenman olarak belirli bir seviyeye gelebilir oyuncular ama mental anlamda eksiklik olacaktır.

'SEYİRCİSİZ OYNAMAK ZOR'

Bence değil çünkü sahaya gelen iki kişi bile, onların bağırması bile futbolcuyu farklı bir konuma geçiriyor. Başakşehir sadece içeride maç oynamıyor, dışarıda da oynuyor. Baktığınız zaman Başakşehir takımının diğer takımlara göre çok daha az taraftarı var ama her ne olursa olsun oyuncu grubu sahaya çıkıp seyirci görmediği zaman o havaya girmesi gerçekten çok zor oluyor. Seyircisiz oynanan maçların hepsi çok zordur.

Konsantrasyon çok zordur hatta saha içerisinde yaptığınız hareketlerden tepki alamamak çok kötüdür. Yani bir iyi hareket yaparsın herkes oo yapar futbolcu daha fazla havaya girer. Bir taraftan bakınca bir orta yaparsın çok kötü olur herkes Allah belanı versin falan der o sırada onu duyamazsın o taraftan iyisi var. Taraftar bu işin meyvesi. Taraftarsız oynanması bütün futbolcular adına çok dezavantajlı bir durum. Belki Galatasaray’ın etkileneceği kadar etkilenmeyecek Başakşehir ancak herkesin etkileneceği tek bir şey var o da konsantrasyon.

Okan ağabey ile biz Galatasaray’da birlikte oynadık hatta hocalığımı da yaptı benim Sivasspor’dayken. Gerçekten 10 numara bir kişiliği vardır çok severim. Çok saygı duyduğum bir ağabeyimdir. Zaman zaman şanssızlıklar yaşamış olabilir o da gitmeden önce takım içerisindeki uyumu bilemediği için olabilir.

Çünkü gittikten sonra takımların finansal durumu da çok önemli oluyor. Başakşehir’de özellikle bu sene hem Avrupa’da hem ligde çok güzel başarılara imza atmaya başladı. Başlangıçta belki biraz iyi değildi hemen haberler çıktı biliyorsunuz biz ülke olarak sabırlı değiliz pek. Gitseydi o konuda çok üzülürdüm.

FATİH HOCANIN YERİNE GEÇEBİLİR

İleriye dönük baktığımızda bence Okan Buruk milli takımın başına geçebilecek hocalardan bir tanesi bence. Tabii ondan öncede belki Galatasaray’a gelebilir. Fatih hocanın olmadığı bir dönemde tabii. Bunu olabilecek opsiyonlar arasında görüyorum ileride.

Yok kurmadım ancak sonuçta dışarıdan bire bir olarak görüşmüş kişilerle konuştum. Sonuçta bu bir süreç ve haber alınamaması sıkıntı. Ekstra hastalıkları olmadıkları için çok şanslılardı Abdürrahim ağabey ve Fatih hoca. Bunun olması tabii ki insanı çok büyük tedirgin ediyor.

Bu sıkıntılı bir süreçti kimse oynanmasını istemedi ilk maçlarda. Fatih hocanın da böyle bir durumu dile getirip kendisinin de böyle bir hastalığa yakalanması onun ne kadar doğru olduğunu ortaya çıkarttı.

BU MAYIS KİMSENİN OLMADI

Sonuçta geçti. Herkes bu konuda çok mutlu şu anda ama bu demek olmuyor ki kimse bir daha bu hastalığa yakalanmayacak. Galatasaray’da hep söyleniyor mayıslar bizimdir diye. Bakalım bu mayıslar onların olacak mı ? Mayıslar bitti haziranlara geldik temmuzlar ağustoslar olacak. Bakalım neler olacak bende çok merak ediyorum açıkçası. Bu Mayıs kimsenin olmadan geçti yani.

HASAN ŞAŞ 'ARTIK YETER' DEDİ

Hasan ağabey kendi içinde sıkıntılı bir dönem yaşadı ayrılmakta istedi hatta ama kabul edilmedi. Ama demek ki bazı şeyler eskisi gibi dikiş tutmadı. Yani tabii ki Fatih hoca veya ekipten bahsetmiyorum. Belki basınla olabilir.

Dış etkenlerden dolayı belki artık yeter benimle uğraşmasınlar, ben zarar verdiğimi düşündüğüm için Galatasaray’dan ayrılıyorum demiş olabilir ama gerçekten sebebini bilmiyorum. Belki de onun hayatında seneye daha farklı bir konumda daha farklı bir şekilde Hasan ağabeyi görebileceğimiz imajı da çizmiş olabilir.

Çünkü sonuçta çok büyük tecrübelere sahip. Hem futbolcu olarak hem de teknik direktör olarak. Tek başına yapmamış olsa bile Fatih hocadan uzun süreler boyunca almış olduğu eğitim ile alakalı bir zemin oluşturmuş olabilir. Onu da göreceğiz artık. Sonuçta Türk futbolunun içinde olması gereken isimler içinde geçiyor Hasan Şaş.

'SELÇUK'A ŞAŞIRDIM'

Selçuk İnan’ın ismini ilk kez duydum bu konuda. Şaşırtıcı geldi çünkü çok daha yeni bırakacak ve aynı anda direkt Selçuk’u zaten yardımcı olarak çok zor. Fiziken olur ama ilk önce teknik direktör lisanslarını alması gerekiyor. Bu iki üç senelik bir süreç. Eğitimler vs derken. Ama bu bir buçuk seneyi öyle değerlendirecekse valla enteresan. Tabii bu süre zarfında Fatih hoca orada olur mu ? hangi konumda olur ? başka bir şehirde mi çalışır; onu tabii hiç bilemiyoruz.

Çünkü onunda sonrasında yönetimde olmak istediğini, başkanlıkla alakala belki düşüncelerinin olabileceğini duyduğumuz bir durum söz konusu. Ama yardımcı olarak bilemiyorum Elmander’in veya Selçuk’un olması.. Tabii ki Selçuk çok iyi olur ama bence Selçuk için çok erken gibi geliyor bana. Ben Selçuk ile Çanakkale’de oynadım. Küçüklüğünü biliyorum hani benim gözümde sanki küçük hala. O yüzden Selçuk’unda bırakıyor olmasını duyunca şaşırdım açıkçası.

'SERGEN'İN BAŞARILI OLMASI İSTERİM'

2006 yılındaki Sergenli Beşiktaş mı 2020 mi?

O karşılaşma çok önemliydi tabii ki. Her ne kadar o maç Beşiktaşlılar için çok önemli olmasa da onların galip geleceği bir şekilde olmuş olsaydı eğer biz şampiyonluktan oluyorduk. O maç berabere bitseydi yine biz şampiyonluktan oluyorduk. Fenerbahçe şampiyon oluyordu. 2. yarı oyuna girdim. O kadarda zor maçtı. Penaltı kaçırıldı. Tümer ağabey attı 1- 0 öne geçti ve 2.yarı 45 dakikan var yani. 45 dakika sonra süper ligin o zamanki şampiyonu belli olacak. Lamı cimi yoktu yani. Kısmet hakikaten, Allah’ta bana öyle bir gün nasip etmiş. Oyuna girdim 3-5 dakika sonra bir gol attım. O golü attığımda inanç olarak gerçekten inanmıştım. Herkes elinden geleni yaptı. Çok iyi mücadele edildi. Çünkü o sezon biz 6-7 ay boyunca hiç para almadan inanılmaz bir mücadele örneği verdik.

Allah’ta bize yardım etti. Golün santrası olmadı ve maç bitti yani. Çok duygusal anlardı. İyi ki Galatasaray forması giymişim, iyi ki böyle anlar yaşamışım. 2006lı Sergen böyle.. 2020’ye geldiğimizde, Sergen kendi Beşiktaş’ına gitti. Sergen hoca gerçekten Türk futbolunda herkesin idolü olabileceği ender yeteneklerden bir tanesi. Hakikaten izlemesi inanılmaz keyifliydi ve karşılıklı oynaması çok daha keyifliydi. Sergen hocanın daha önceki takımlarında yapmış olduğu başarılardan dolayı Beşiktaş takımına gelmesi çok normal. Çünkü Beşiktaş’a mal olmuş. Beşiktaş’ın çocuğu Sergen Yalçın. Futbolculuktaki Sergen’in yapamadıklarını hocalıkta yapmasını çok isterim. Yani sadece Türkiye’de değil yurtdışında da hocalık yapmasını istiyorum. İnşallah Beşiktaş’ta çok başarılı olur ve yurtdışına gider.

'ARDA BEŞİKTAŞ'A GİTMEZ'

Bence Arda Beşiktaş’a gitmeyecek. Yani zor durumda kalsa bile, Galatasaray Arda’yı istemese bile ya da herhangi bir alternatif çıkmasa bile ben Beşiktaş’a gideceğini düşünmüyorum. Çünkü hakikaten çok koyu bir Galatasaray taraftarı. Arda Galatasaray’dan ayrıldıktan sonraki süre zarfında futbolunu çok geliştirdi hemde takımdaki o taktiksel anlamdaki kanat oyuncularının takıma ne kadar faydalı olabilecek her şeyi öğrenmiş oldu.

Ve bunu yanındaki arkadaşlara çok iyi aktaran biri oldu. Başakşehir’de saha dışında taktiksel anlamda bir şeylere yardımcı olduğunu da biliyorum. Galatasaray olur mu ? bana sorarsanız olacak. Bu nasıl olur tabii şu 8 haftalık dönemden sonra olur mu olur. Michael Jordan bile 1 sene beyzbol oynayıp geri geldi Chicago Bulls’ta oynadı yani. Niye Arda oynamasın ? Galatasaray’dan Barcelona’ya giden kaç tane futbolcumuz var ? hemde Atletico Madrid üzerinden gitti yani.

Arda’nın değeri çok büyük. Özel hayatıyla ilgili bir şeyler olmuş olabilir ama ben Arda’nın içinin çok temiz olduğu biliyorum. Çok iyi bir kişilik olduğunu da biliyorum. Herkesin hatası olabilir. Bence affedilemeyecek şeyler değil. Arda iyidir. Koca kafa gelir Galatasaray’a.

Futbol oynarken en keyif aldığın 3 futbolcu kimdi ? Ribery , Alexander Dominguez ve Fatih Tekke.

En zorlandığın futbolcu kimdi peki?

Lugano Issız bir adaya düşsen hangi 3 futbolcuyu yanına alırdın? Selim Ay, İbrahim Taylan Uzunoğlu, Fevzi Elmas

Gelecekte seni nerede göreceğiz?

Şu an A lisansımı aldım. Şu an Süper Lig’de yardımcı antrenörlük yapabilirim. Ya da daha alt liglerde direkt hoca olabilirim. İyi şartlar oluşursa ilerde hedefim iyi bir teknik direktör olmak. Aklımda bu var. Tabii anlaşmakta önemli futbol camiasında yardımcı olacaksan önce. Mesela Okan ağabeyin yanında olmak isterdim. Çünkü çok fazla tecrübeye sahip. Ondan hocalık olarak çok güzel şeyler öğrenebileceğimi düşünüyorum aslında. Pandemi süreci bittikten sonra bende düşünüp ona göre karar vereceğim, bakalım hayırlısı.

YORUM EKLE