CiddiGazete- Sri Lanka Başbakanı Ranil Wickremesinghe, son 70 yılın en ağır ekonomik krizini yaşayan ülkede sadece bir günlük benzin kaldığını duyurdu.

Televizyondan halka seslenen Başbakan Wickremesinghe, "Şu anda sadece bir günlük benzinimiz var. Önümüzdeki bir-iki ay hayatlarımızın en zorlu dönemi olacak" ifadelerini kullandı.

Geçen Perşembe göreve gelen Wickremesinghe, bununla birlikte Hindistan'dan birkaç gün içinde krediyle benzin ve dizel yakıt alabileceklerini dile getirdi.

BBC Türkçe’nin haberine göre, Wickremesinghe konuşmasında temel ithalat kalemleri için birkaç gün içinde en az 75 milyon dolar bulmaları gerektiğini, kamu çalışanlarının maaşları için Merkez Bankası'nın para basmak zorunda olduğunu ayrıca Sri Lanka Hava Yolları'nın özelleştirilebileceğini açıkladı.

Sri Lanka Hava Yolları geçen yıl yaklaşık 130 milyon dolar zarar etmişti.

EKONOMİK KRİZ

Sri Lanka ekonomisi Covid-19 salgını, yükselen enerji fiyatları ve popülist vergi indirimlerinin ardından krize girdi.

Döviz rezervi kalmayan ülkede yükselen enflasyon nedeniyle ilaç, yakıt ve diğer temel tüketim maddeleri bulunamıyor.

Başkent Colombo'da kentin en yaygın ulaşım aracı olan triportör ve diğer araçlar benzin istasyonlarının önünde uzun kuyruklar oluşturuyor.

PROTESTOLAR SÜRÜYOR

Sri Lanka'da haftalardır Cumhurbaşkanı Gotabaya Rajapaksa ve yönetimdeki aile üyelerine karşı protesto gösterileri yapılıyor.

Gotabaya Rajapaksa'nın başbakan olan ağabeyi Mahinda Rajapaksa, geçen hafta kendisini destekleyen gruplarla protestocular arasında çıkan çatışmaların ardından istifa etti.

Çatışmalarda dokuz kişi hayatını kaybetti, 300'den fazla kişi de yaralandı.

ÜÇ ÖĞÜN YEMEK SÖZÜ

Wickremesinghe, Cuma günü BBC'ye verdiği röportajda ekonomik krizin üstesinden geleceklerini belirterek ailelerin günde üç öğün yemek yiyebilmesini sağlayacağını söylemişti.

Ankara yalanladı! Rusya 'İmzalar atıldı' dedi Ankara yalanladı! Rusya 'İmzalar atıldı' dedi

Dünyaya mali yardım çağrısında bulunan Wickremesinghe, "Açlık krizi olmayacak. Yemeksiz kalmayacağız" ifadelerini kullanmıştı.