İşte dünyanın 'en güçlü' ülkeleri İşte dünyanın 'en güçlü' ülkeleri

CiddiGazete- NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye'nin Avrupa Birliği’ne (AB) katılma isteğini desteklediğini açıkladı.

Stoltenberg "Türkiye'nin AB'ye üyelik isteğini destekliyorum. İsveç'i mümkün olan en kısa sürede üye yapmak için çok çalışıyoruz. Vilnius'ta İsveç ile ilgili olumlu karar çıkması hâlâ mümkün” dedi.

ERDOĞAN NE DEDİ?

Litvanya'nın başkenti Vilnius'ta 11-12 Temmuz tarihlerinde düzenlenecek "NATO Devlet ve Hükûmet Başkanları Zirvesi"ne katılacak Cumhurbaşkanı Erdoğan, Atatürk Havalimanı'ndan hareketinden önce düzenlediği basın toplantısında Türkiye-AB ilişkileri ve İsveç’in NATO üyeliği hakkında şunları söyledi:

“Şu an 50 yılı aşkın zamandır Avrupa Birliği kapısında bekletilen bir Türkiye var ve şu anda NATO üyesi ülkelerin hemen hemen tamamı Avrupa Birliği üyesidir. Türkiye’yi Avrupa Birliği kapısında 50 yılı aşkın zamandır bekleten bu ülkelere buradan sesleniyorum ama aynı zamanra Vilnius’ta da sesleneceğim; önce gelin Türkiye’nin Avrupa Birliği’nde önünü açın, ondan sonra biz de Finlandiya ile ilgili nasıl onun önünü açtıysak, İsveç’in de önünü açalım.”

16 YIL BEKLETİLDİ

Türkiye'nin, NATO'nun açık kapı politikasını hep desteklemiş bir ülke olduğunu söyleyen ve Kuzey Makedonya sadece isim meselesinden dolayı 16 yıl boyunca kapıda bekletilirken bu politikaya verdikleri desteği her fırsatta ifade ettiklerini dile getiren Erdoğan, "İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya üyelik başvuruları konusunda geçtiğimiz yıl Madrid'de imzaladığımız üçlü mutabakatla bir yol haritası hazırlandı. Finlandiya, taahhütleri gereğince hareket ederek nisan ayında ittifaka resmen üye oldu. İsveç konusunda ise süreç devam ediyor. İlgili kurumlarımız İsveçli muhataplarıyla temaslarını şeffaf ve iyi niyetli bir yaklaşımla sürüyor. Ben de bu akşam Sayın Genel Sekreter ve İsveç Başbakanı'yla üçlü bir toplantı gerçekleştireceğim. İsveç’in NATO'ya üyelik sürecinin ilerleyebilmesi, üçlü mutabakatta kayıtlı hususların yerine getirilmesine bağlıdır. Türkiye olarak terör örgütleriyle ve uzantılarıyla ayrım gözetilmeden mücadele edilmesi gerektiğini söylemekten neredeyse dilimizde tüy bitti” diye konuştu.

VİLNİUS HEYETİ

Bu arada Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Millî Savunma Bakanı Yaşar Güler, MİT Başkanı İbrahim Kalın ve Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun eşlik etti.