CiddiGazete- TBMM Genel Kurulu'nda İçişleri Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı 2021 Yılı Kesin Hesap Kanun Teklifleri ile 2023 Yılı Bütçe Kanun Teklifleri görüşüldü.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun konuşması sırasında tansiyon yükseldi.

Soylu, TBMM'de muhalefet partilerinin milletvekillerine "Siz bütün iftiralarınızla bizden uyuşturucu ile mücadelemizin intikamını alıyorsunuz. Siz bizden PKK ile yaptığımız mücadelenin intikamını alıyorsunuz. Siz bizden para dilendiğiniz ve kahraman ordumuza 'sınır ötesini geçme' diyen 15 Temmuz'u tam da Kılıçdaroğlu gibi canlı yayında izleyip haber bekleyen o küresel güçlere diz çökmeyişimizin intikamını alıyorsunuz. Terör devleti kurdurmayışımızın, sarı torbaların intikamını alıyorsunuz. HDP ile PKK ile tarihin en kirli işbirliği içerisindesiniz. Amerika'nın çocuklarısınız sizler. Yenileceksiniz!" ifadelerini kullandı.

Bu sözler üzerine, CHP milletvekilleri ellerindeki dövizleri ve Soylu'nun ismi suç ile anılan bazı isimlerle çektirdiği fotoğrafları fırlattı.

soyy2

TBMM Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç, birleşime ara verdi ve ardından CHP'li ve AKP'li milletvekilleri birbirinin üzerine yürüdü. Milletvekilleri arasındaki gerginlik, verilen arada devam etti.

"HADİ LAN ORDAN"

Ara sırasında CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, TBMM Başkanvekili Bilgiç'e "Konuşturmayın, süresi bitti" dedi. İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy, Özel'e "Hadi lan oradan" dedi. Bu sözler üzerine yeniden gerginlik yaşandı.

BAKAN YARDIMCISI GENEL KURULA SİLAHLA GELDİ

HDP'den Selahattin Demirtaş'a adaylık teklifi HDP'den Selahattin Demirtaş'a adaylık teklifi

Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy'un "silahının olduğunu" söyleyen CHP milletvekilleri, Ersoy'un Genel Kurul salonundan çıkarılmasını isteyerek "Dışarı, dışarı" diye bağırdı. Ersoy, Genel Kurul'dan çıkarıldı.

Aranın ardından Bakan Soylu konuşmasına devam etti. Başkanvekili Bilgiç, Bakan Soylu'nun 1 dakikası kaldığını söyleyerek, "Selamlama için kürsüye alacağım" dedi. Bakan Soylu kürsüye çıktığı sırada CHP'li milletvekilleri sıralara vurarak, "uyuşturucu baronları ile olan fotoğraflarını" tekrar gösterdi. Milletvekilleri, Bakan Soylu'yu yuhaladı. (Fotoğraflar: Sözcü)