CiddiGazete- 40 yıl Süleymancıların içinde yer aldıktan sonra gruptan koparak yaşadıklarını kitaplaştıran Zekayi Işın, savcılığa ihbarda bulundu. Işın, Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı'na Süleymancılar grubunun lideri Alihan Kuriş hakkında "Anayasal düzeni bozmaya yönelik her türlü terör faaliyetinde" bulunduğu iddiasıyla suç duyurusunda bulundu. Soruşturmanın 27 Ağustos 2021 tarihinden itibaren devam ettiği öğrenildi.

"AMAÇLARI ŞERİAT REJİMİ KURMAK"

Zekayi Işın, ihbarında şu iddialarda bulundu:

"40 yıla yakın süre bu cemaatin içinde yer aldıktan, her türlü hizmeti gerçekleştirdikten sonra yaptığım tespitlerde, içerisinde yer aldığım eylemlerde bu grubun Türkiye Cumhuriyeti devletine zarar verici, Türkiye Cumhuriyeti devletini yıkma amacı taşıdığının farkına vardım ve bunu sayın makamlara ekte delilleriyle bildiriyorum. Bu grup mevcut anayasal düzeni yıkarak şeriat rejimini kurmayı amaç edinmiştir.

"DEVLET İÇİNE YERLEŞTİRDİKLERİ ÜYELERİ İLE..."

40 yıla yakın bir süre bu grubun içinde yer almakla beraber bu 40 yıllık zaman diliminde yüzlerce olaya şahit oldum. Bunlar insanların dini duygularını istismar etmek suretiyle gerek yurt içinde, gerekse yurt dışında örgüte gelir getirici faaliyetlerde bulunmakla beraber elde edilen gelirleri grup üyelerini ihya etmek amacıyla kullanmakla beraber temel amaçları şeriat rejimini getirmek olduğundan devletin çeşitli kademe ve kurumları içine yerleştirdikleri üyeleri ile haksız işe alımlar, kamu gizli bilgilerinin dış devletlerle paylaşılması gibi pek çok anarşist faaliyet içinde bulunmaktadırlar."

YAZDIĞI KİTAPLARI SAVCIYA VERDİ

Dilekçesinde, yaşadığı olayları yazdığı kitaplarla anlatmaya çalıştığını ancak gerek yurt içinde gerekse yurt dışında engellemelerle karşılaştığını ifade eden Işın, cemaat üyeleri tarafından hakaret ve tehditlere maruz kaldığını belirtti.

Zekayi Işın, yazdığı "Süleymancılık-Cemaate adanmış 40 yıllık hüsran" ve "Kim bu Süleymancılar" kitaplarını da savcılığa teslim etti.

DOSYA İSTANBUL'A GÖNDERİLDİ

Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçları Soruşturma Bürosu ise Süleymancılar cemaati lideri Alihan Kuriş hakkında "terör faaliyeti" iddiasıyla yapılan ihbarı değerlendirerek, örgüt olduğu iddia edilen oluşumun merkezinin İstanbul olduğuna dikkat çekti. Bu nedenle araştırma ve çalışmanın İstanbul'da yürütülmesi gerektiğini belirten savcılık, yetkisizlik kararı vererek dosyanın İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilmesine karar verdi.

ALİHAN KURİŞ KİMDİR?

Cemaatin kurucusu Süleyman Hilmi Tunahan'ın torunu olan eski Ulaştırma Bakanı Ahmet Arif Denizolgun'un ölümünden sonra toplanan cemaat 2016 yılında Alihan Kuriş'i lider olarak seçti. Denizolgun'un ablasının oğlu olan Alihan Kuriş 42 yaşında ve yüksek mimar. Cemaatin kurs ve okullarının mimarı olarak biliniyor.

DİYANET'İN TARİKATLAR RAPORU: YABANCI İSTİHBARAT ÖRGÜTLERİYLE BAĞLANTI İDDİASI CİDDİYE ALINMALI

Diyanet'in çok konuşulan tarikatlar raporunda Nakşibendilerin bir kolu olan Süleymancılar cemaatine ilişkin şu ifadeler yer alıyor:

"Süleymancılar da tek kişinin adı üzerinden gelişen bir grup olmalarına rağmen Süleyman Hilmi Tunahan'ın görüşleri yazıya geçmediği için bunların dini anlayışları daha geniş ve geleneksel İslam klasikleri çerçevesindedir. Ama bu yapının en önemli özelliği çoğu cemaatlerde gördüğümüz gizli yöntemlerle bağlılarının sadakatini ebedileştirmektir. Bu açıdan onlar da Nurculara benzemektedir; yani kapalı devre çalışıp, müntesipleriyle cemaatin ilişkisini şeffaf olmayan bir tarza büründürüp sadakati bu şekilde güvence altına almaktadırlar. Nurculardan farkları ise bir tek ismin yazıları üzerinden dini öğretilerini şekillendirmemeleridir...

Süleymancılarla ilgili olarak, onların, birtakım yabancı istihbarat örgütleriyle bağlantısı olduğu iddialarının ciddiye alınması ve yeni bir FETÖ ile karşılaşmamak için gerekli incelemelerin yapılması, üzerinde durulması gereken önemli bir konudur."

Kaynak: Veryansın