CiddiGazete- Sabah saatlerinde İstanbul Havalimanı'na gelen Azerbaycan'ın eski başbakanlarından Suret Huseynov, ani bilinç kaybı ve kalp durması nedeniyle ambulansla hastaneye kaldırıldı. Ancak yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetti.

Medipol Mega Üniversitesi Hastanesi'nden Huseynov'un hayatını kaybetmesiyle ilgili açıklama yapıldı.

TÜM MÜDAHALELERE RAĞMEN KURTARILAMADI

Yapılan açıklamada, "Azerbaycan eski başbakanlarından Sayın Suret Huseynov, bugün sabah saatlerinde İstanbul Havalimanı'nda geçirdiği ani bilinç kaybı ve kalp durması nedeniyle 112 Acil Servis ambulansı ile entübe edilip kalp akciğer canlandırma manevrası eşliğinde İstanbul Arnavutköy Devlet Hastanesi'ne getirilmiş, burada canlandırma manevrası eşliğinde gerekli tedaviler uygulanmış ve üçüncü basamak yoğun bakıma sahip olan Medipol Mega Üniversite Hastanemize sevki yapılmış ve kalp akciğer canlandırma müdahalesi altında hastanemiz acil servisine getirilmiştir.

Yapılan ilk muayenesinde bilincinin kapalı, doğal solunum ve kalp atımının olmadığı saptanmıştır. Bu koşulda canlandırma müdahalesine devam edilmiş ve gerekli medikal tedaviler yapılmıştır. Ancak yapılan bütün çabalara rağmen döndürülememiştir" denildi.

Huseynov'un cenazesi Adli TIP Kurumu'na gönderildi.

ELÇİBEY'E İHANET EDEN SURET HUSEYNOV KİMDİR?

Suret Hüseynov, 12 Şubat 1959'da Gence'de doğdu.

1. Karabağ Savaşı'nda rol alan Azerbaycanlı komutan ve 1993-1994 yılları arasında Azerbaycan başbakanı olan siyasetçi.

1992-1993 yılları arasında Gence'de Azerbaycan Savunma Bakanlığı'na bağlı bir alayın komutanlığını yapmıştır.

1992'de 1. Karabağ savaşında emrindeki birliklerle Dağlık Karabağ'ın yüzde 52'sini Ermeniler'den geri almıştır. Aldığı zaferler nedeniyle 1992'den 1994'e dek Azerbaycan'da "halk kahramanı" ünvanını almıştır. Ancak 1993 Ocak ayında sert kış koşullarında başlattığı hücumda yenilgi almış ve birliklerini Ağdere'den çekmek zorunda kalmıştır.

Bu yenilgi sonrası görevden alınması ve Kelbecer'in işgal edilmesinden sonra demokratik seçimle başa gelen Azerbaycan'ın 2. Cumhurbaşkanı Ebulfez Elçibey'e karşı 1993 yılında Gence'de isyan başlatmıştır.

Birliklerini Gence'den Bakü'nün önüne kadar götürmüştür. Bu durum sürmekte olan savaşın gidişatını değiştirmiştir.

Putin Ermenistan'da tutuklanacak Putin Ermenistan'da tutuklanacak

İç savaş çıkmasından endişe eden Elçibey, görevinden ayrılıp Nahçıvan'a doğduğu köye çekilmiştir. Cumhurbaşkanı koltuğuna Elçibey'in Nahçıvan'dan Bakü'ye çağırdığı Haydar Aliyev oturmuş ve Bakü önlerine kadar gelen Suret Hüseynov'la arasında kapalı kapılar ardında gerçekleşen görüşmeler sonunda Suret Hüseynov'u başbakan atamıştır.

Hüseynov, 1995 senesinde vatana ihanetten yargılanmış ve müebbet hapis cezasına çarptırılmıştır.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından 17 Mart 2004 tarihinde affedilmiştir.