CiddiGazete- Son dönemde altın fiyatlarının yükselişiyle birlikte bazı vatandaşlar, "sahte altın" olarak adlandırılan Suriye altını almaya başladı.

Özellikle düğünlerde hediye olarak takılan ve kullanımı oldukça artan Suriye altınında dikkat edilmesi gerekenleri anlatan kuyumcu Mehmet Güneş, ilk bakışta bu ürünü gerçeğinden ayırt etmenin zor olduğunu kaydetti.

Düğün yapan çiftlere takılan altınların ilk bakışta ayırt edilemeyecek özelliklerde olduğunu söyleyen Mehmet Güneş, "Maddi durumu elverişli olmayan kişiler 'elleri boş kalmasın' diyerek gelin ve damada sahte altın takıyor. Tabi çiftlerin bunu ilk bakışta anlaması çok zor. Kuyumcuya gittiklerinde takılan altının sahte olduğu ortaya çıkıyor" dedi.

KAZIRSANIZ BOYASI ÇIKAR

Sahte altının gerçek altından ayıran en belirgin özelliğinin rengi ve hafifliği olduğunu belirten Dalyan, "Sahte altına yakından bakıldığında üzerindeki işçilik kendini belli eder. En ayırt edici özelliği ise koyu sarı rengidir. Eline aldığında diğer altınlara göre hafif kalır. Bir de üzerine herhangi bir metal ile kazınırsa boyası kalkar. Gerçek altın ne kadar kazınırsa kazınsın özelliğini kaybetmez" diye konuştu.

Aynı görünüm ve ebattaki "Trabzon burması" modelinde yapılmış Suriye altını ile gerçeğini hassas teraziye koyan Dalyan, gerçek altının 60 gram, sahte altının ise 30 gram olduğunu gösterdi.