CiddiGazete- Tanıtım için milyonlarca lira harcayan AFAD, deprem ivmeölçer cihazı, deprem gözlem istasyonu, deprem kayıt cihazı gibi depremle ilgili donanım ve cihaz eksikliklerini gidermek için 2022 yılında çıktığı 5 ihaleyi "maliyet" gerekçesiyle iptal etti.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'nın (AFAD), geçen yıl depremle ilgili donanım ve cihaz eksikliklerini gidermek için çıktığı 5 ihale çeşitli gerekçelerle iptal edildi. Ancak kurum çeşitli broşürler bilgi kartları bastırdı, afet çantası hazırlattı.

AFAD peluş bebek de yaptırdı, AFAD logolu anahtarlık, bardak altlığı ile gazoz açacağı da satın aldı. Medyatik isimlerle afet ve acil durumlar içerikli 32 çekim yapıldı, beş kamu spotu çekildi. Bunlar için para döken AFAD, 11 Mayıs 2022'de "Gençler ve Gönüllüler Yarışıyor" etkinliği için ihale düzenleyip 612 bin TL ödedi.

Kızılay Başkanından istifa açıklaması Kızılay Başkanından istifa açıklaması

26 Nisan 2022'de termos bardak satın alan AFAD, 605 bin TL verdi. 28 Mart 2022'de tişört ve şapkaya verilen para ise 640 bin TL. AFAD Gönüllülerinin Taleplerinin Alınması, Değerlendirilmesi ve Cevaplanması Organizasyonu için 30 Mart 2022'de 585 bin TL'lik harcama yapıldı.

AFAD'ın tanıtım için milyonlarca TL harcadığı saptanırken, aralarında deprem ivmeölçer cihazı, deprem gözlem istasyonu, deprem kayıt cihazı gibi depremle ilgili donanım ve cihaz eksikliklerini gidermek için 2022 yılında çıktığı 5 ihaleyi iptal etti. Gerekçeleri arasında "Bütün tekliflerin alıma ayrılan ödeneğin ve yaklaşık maliyetin çok üzerinde olması" gösterildi. (Sözcü)