CiddiGazete- Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, Bolu Belediye Meclisi'nde yapılan oylamada el kaldıran AKP'li meclis üyesi Hacer Çınara, "Bana niye el sallıyorsunuz hanımefendi. El sallamak ayıp oluyor. Ben evli barklı adamım. Öyle şey olmaz" dedi.

CHP'DEN 1 YIL ÇIKARILMA CEZASI ALDI

Bu sözler üzerine Hacer Çınar, mahkemeye başvurarak Tanju Özcan hakkında şikayetçi oldu. Tanju Özcan ise bu süreçte CHP Yüksek Disiplin Kurulu tarafından partiden 1 yıl süreyle geçici çıkarma cezası aldı.

MAHKEME KARARINI VERDİ

Bolu 5'inci Asliye Ceza Mahkemesi'nde "hakaret" suçlamasıyla yargılanan Tanju Özcan hakkında beraat kararı verildi.

Gerekçeli kararda, "Sarf edilen sözlerin hakaret niteliğinde olmadığı, bu sözlerin katılanın onur, şeref ve saygınlığını rencide edecek nitelikte olmadığı mahkememizce değerlendirilmekte olup, sanığın beraatine karar verilmiştir" ifadeleri yer aldı.

"TAZMİNAT DAVASI AÇACAĞIM"

Kararın ardından Bolu Belediyesi Aralık ayı oturumunda konuşan Tanju Özcan şu ifadeleri kullandı:

Gültekin Uysal'dan Özdağ'a çirkin benzetme Gültekin Uysal'dan Özdağ'a çirkin benzetme

- Mahkeme, Suç yok burada diyor. Benden özür dilenmezse hakkımı helal etmeyeceğim. Manevi tazminat davası açacağım.

- Ben sizden özür bekliyorum, hiç açmak istemediğim konu ama bana günlerce Türkiye'de utanmaz Tanju Özcan, ahlaksız Tanju Özcan ifadeleri kullanıldı.

- Aile Mahkemesi bir karar verdi, sizin kararınızı ortadan kaldırdı. 15 gün boyunca sesiniz çıkmadı 15 gün sonra benim hakkımda suç duyurusunda bulundunuz. Hakkımda dava açıldı ve ben beraat ettim.

- Aile Mahkemesi beni aklamış, ben ceza mahkemesinden de beraat etmişim, peki siz hak olarak benim neyimi protesto ettiniz günlerce. Mahkeme ‘suç yok burada’ diyor. Benim resmi atılma gerekçem partiden de bu.

- Dolayısıyla ben aklandım. Vicdanen de rahatım, hukuken de rahatım, bana iftira attığınız için sizden özür bekliyorum.

- Eğer özür dilemezseniz siz ve partililerinize hakkımı helal etmeyeceğim. Size ayrıca manevi tazminat davası açacağım.

HACER ÇINAR DA AÇIKLAMA YAPTI

Tanju Özcan, konuşmasının ardından oturuma ara verip salondan ayrıldı. Aranın ardından kürsüye çıkan Hacer Çınar, "Meclis üyeleri, başkan beyin bahsettiği konuda hani bizden özür bekliyor ya, hepinizin elinizi vicdanınıza koymayı istirham ediyorum. Eğer burada benim yerime sizin eşinize, kardeşinize, evladınıza olsaydı ne olurdu? Ben bir anneyim. Bir annenin, babanın da evladıyım. Burada yapılan terbiyesizliğin, karşılığındaki yüzsüzlük ancak bu kadar olurdu. Kendisini buradan bir kez daha kınıyorum ve yargı karşısında aklanabilir ama Allah huzurunda ne yapacağımızı hep birlikte göreceğiz" dedi.