Borsa oyuncularına operasyon: 8 gözaltı Borsa oyuncularına operasyon: 8 gözaltı

CiddiGazete- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, şeker, un, zeytinyağı, ayçiçek yağı gibi 30-40 çeşit temel üründe indirim yapılacağını söyledi. Sözde indirimli satışlar, Tarım Kredi Kooperatifleri'nin marketlerinde bugün başladı.

Ancak raflardaki fiyatları görenler, şaşkınlıklarını gizleyemedi. İndirim yapılacağı açıklanan birçok ürünün satışı eski fiyattan gerçekleşti.

Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından yapılan açıklamada şu ürünlerde indirim yapılacağı açıklandı:

"Makarna, un, salça, pirinç, bulgur, mercimek, nohut, fasulye, şeker, ay çiçek yağı, zeytin yağı, tavuk ürünleri, tam yağlı süt, yarım yağlı süt, yumurta, peynir, tereyağı, bal, zeytin, çay, Türk kahvesi, patates, kuru soğan, karpuz, kavun, çamaşır deterjanı, bulaşık deterjanı, çamaşır suyu, sıvı sabun, peçete, rulo havlu, kolonya, bebek bezi."

İndirim yapılacağı açıklanan ürünlerin eski ve yeni fiyatları şöyle:

- 830 gram salçanın eski fiyatı 16,25 TL iken, indirimli satış fiyatı da 16,25 oldu.

- 1 kilogram zeytinin eski satış fiyatı 42,90 iken indirimli satış fiyatı da 42,90 oldu.

- 1 kiloluk pilavlık bulgurun eski fiyatı 14,25 TL iken, indirimli satış fiyatı yükselerek 14,90'dan satışa sunuldu.

- 1 litre zeytinyağının eski satış fiyatı 72 TL iken, indirimli satış fiyatı da 72 TL oldu.

- 1 kilogramlık kuru fasulyenin eski fiyatı 20,50 TL iken, indirimli satış fiyatı da 20,50 TL oldu.

- 5 litrelik ayçiçek yağının eski satış fiyatı 162,90 iken, indirimli satış fiyatı 146, 90 olarak belirlendi.

- 2 kilo unun eski satış fiyatı 24,75 iken indirimli satış 22,45 olarak belirlendi.

- 1 kilo kırmızı mercimeğin eski satış fiyatı 24,30 TL iken, indirimli satış fiyatı 19,90 olarak belirlendi.

- 500 gram fiyonk makarnanın eski satış fiyatı 6,90 TL iken, indirimli satış fiyatı da 6,90 olarak yazıldı.

- 2,5 kilogram Osmancık pirincin eski satış 48,75 iken indirimli satış fiyatı 43,90 olarak belirlendi.

Öte yandan bazı ürünler raflarda yer almazken, yapılacağı söylenen indirimin etiketlere yansımaması da vatandaşlarda hayal kırıklığına neden oldu.

ORDU MİLLETVEKİLİ FİYATLARI PAYLAŞTI

Ordu'da Tarım Kredi Kooperatifi marketindeki ürünlerle zincir marketlerdeki ürünlerin fiyatlarını kıyaslayan CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, bazı ürünlerin zincir marketlerde daha ucuz olduğunu söyledi.

İşte Adıgüzel'in açıklamaları:

"ÇAYIN DAHA UCUZ OLACAĞI SÖYLENİYOR, TARIM KREDİ'DE ÖNCEKİ FİYATINDAN DA FAZLA"

"Tarım Kredi'deki fiyatları 30 üründe düşüreceğini söyledi bir talimatla. Bizde hakikatten böyle mi acaba diye Ordu’da bir Tarım Kredi Kooperatifi marketinin içerisinde araştırma yaptık, temel ürünlerde fiyatları çıkarttık. Hemen 30 metre arkasında, 50 metre karşısındaki marketlerle de kıyasladık.

Sütün Tarım Kredi Marketinde litresi 14,90 TL, hemen 30 metre karşıdaki markette 12,25 TL. Unun kilosu Tarım Kredi’de 11,23 TL, karşıda 10,30 TL. Sıvı yağın litresi Tarım Kredi’de 33,50 TL karşıdaki markette 29,40 TL. Rize turist çayının kilosu Tarım Kredi’de 81,80 TL, hemen yanındaki markette 73,50 TL. Tiryaki çay kilosu Tarım Kredi’de 78,80 TL, karşıdaki markette 72,50 TL. Çayın daha ucuz olacağı söyleniyor, Tarım Kredi’de önceki fiyatından da fazla. Yumurtanın adedi Tarım Kredi’de 2,29 TL’ye geliyor hemen yanındaki markette 1,75 TL. Tuvalet kağıdında da hiçbir indirim yok.

"BİRÇOK ÜRÜNDE İNDİRİM OLMADIĞI GİBİ BAZILARINDA BİR ÖNCEKİ BİLDİĞİMİZ FİYATLARA GÖRE DAHA FAZLA"

Aslında birçok üründe indirim olmadığı gibi bazılarında bir önceki bildiğimiz fiyatlara göre daha fazla yükseklik söz konusu. Birkaç kalemde çok cüzi bir indirim yapılmış. 90 kuruş, 1, 5 TL gibi birkaç kalemde oraya etiketlerle yazılmış sanki indirim var gibi bu iki-üç kalemi geçmiyor. Ama büyük kalemlerde, temel gıdaların hepsinde fiyatlar ya aynı ya da daha fazla. Fiyatları yandaki diğer zincir marketlerle kıyaslayınca inanılmaz bir fark var. Hala daha Tarım Kredi yüksek.

"CUMHURBAŞKANININ TALİMATIYLA FİYATLAR İNMİYOR"

Sayın Cumhurbaşkanının talimatıyla fiyatlar inmiyor. Böyle bir talimatla işler yürümüyor. Balıklı Rum Hastanesi'ndeki yangını bile cumhurbaşkanının talimatıyla söndüren bir zihniyet var. Herhalde bütün fiyatları da kendilerinin sebep olduğu enflasyonun yarattığı yüksek zamları da bir talimatla indirebileceklerini zannediyorlar ama gerçek böyle değil. Gerçekten fiyatları düşürmek istiyor musunuz? Gerçekten hayat pahalılığını yok etmek istiyor musunuz? Gerçekten insanların temel gıdaya erişimini sağlamak istiyor musunuz? Lütfen bırakın gidin. En güzel yapacağınız iş bırakıp gitmek olur. Bu işin sebebi sizsiniz, sebebi olanlar çözüm üretemezler bu kadar basit."