Rafet Vergili'den pavyon çıkışı Rafet Vergili'den pavyon çıkışı

CiddiGazete- AKP İstanbul Milletvekili Numan Kurtulmuş, CHP Ankara Milletvekili Tekin Bingöl, Yeşil Sol Parti (YSP) Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç, İyi Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Cihan Paçacı, Deva Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu ve Gelecek Partisi Antalya Milletvekili Serap Yazıcı Özbudun Meclis başkanlığına aday oldu.

Ayrıca, Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Erkan Baş, tutuklu TİP Hatay Milletvekili Şerafettin Can Atalay'ın adaylık dilekçesini TBMM Genel Sekreterliği'ne verdi.

SEÇİM BUGÜN

TBMM Genel Kurulu bugün toplanarak 30. Meclis Başkanı'nı seçecek. Gizli oyla yapılacak seçimde, birinci ve ikinci turlarda üye tam sayısının üçte iki çoğunluğu yani 400 oy, üçüncü turda ise salt çoğunluk olan 301 oy aranacak. Üçüncü oylamada salt çoğunluk sağlanamazsa, bu oylamada en çok oy alan iki aday için dördüncü oylama yapılacak. Dördüncü oylamada en fazla oy alan üye Başkan seçilecek.

Bugün seçilecek aday, iki yıl süreyle görev yapacak. 28 dönem için iki yıl sonra yapılacak oylamada seçilecek aday ise üç yıl TBMM Başkanı olacak.