banner395

TBMM başkanvekilleri Anayasa'dan muaf mı?

Bir süredir Anayasa üzerinden TBMM Başkanı Binali Yıldırım’ın aday olduğu halde istifa etmemesi eleştiriliyor.

Tartışma yaratan Anayasa’nın 94’üncü maddesinin şu hükmü:

“TBMM Başkanı, Başkanvekilleri, üyesi bulundukları siyasi partinin veya parti grubunun Meclis içinde veya dışındaki faaliyetlerine; görevlerinin gereği olan haller dışında, Meclis tartışmalarına katılamazlar; Başkan ve oturumu yöneten Başkanvekili oy kullanamazlar…”

Yıldırım dün arkadaşlarımıza CHP ve İYİ Parti’nin “istifa etmesi gerektiği” yönündeki taleplerine olumsuz yanıt verdi.

İstifa etmeyeceğini açıkladı.

Gerekçesini de bir süredir bu yönde görüş belirten, TBMM Başkanvekili Prof. Dr. Mustafa Şentop’un, “Anayasa değil yasalar neyin yapılıp yapılmayacağını belirler, seçim ile ilgili yasalarda da böyle bir hüküm yok” görüşüne dayandırdı.

MADDE NE DİYOR?

Şimdi gelin tartışmaların bu tarafını bir yana bırakalım ve şu soruya yanıt arayalım…

Yıldırım’a istifa çağrısı yapan partiler Anayasa’nın aynı maddesine kendileri ne kadar uyuyor?

Çünkü Anayasa 94’üncü madde hükmü tek başına TBMM Başkanı’nı kapsamıyor, cümleye “TBMM Başkanı, Başkanvekilleri…” diye başlıyor…

Şimdi herkes elini vicdanına koysun…

Partilerin salı günü yapılan grup toplantılarında Meclis Başkanvekillerinin de katılıyor olması 94. madde ihlali sayılmıyor mu?

Yoksa onlar da parti grup toplantısını siyasi faaliyet olarak görmüyor mu?

HANGİSİ UYARDI

Bırakın parti gruplarını, genel başkanların basın toplantılarında hemen sağ yanlarında yer alanlar başkanvekilleri değil mi?

Ya da makam araçları ile aday destek toplantılarına giderken Yıldırım gibi onlar da bunu parti faaliyeti olarak görmüyor mu?

Sorarım size hangi genel başkan çıkıp partisinden seçilmiş TBMM Başkanvekilini “Anayasa’ya aykırı senin bu salonda olman terk et” diye uyardı?

Veya birini suçlamak için işaret parmağını sallarken, diğer üç parmağının kendini işaret ettiğini görmüyor mu?

Yasalar Anayasa’ya aykırı olamaz tamam; ama Anayasa’nın çerçevesini çizdiği sınırlama da herkesi kapsar…

*** 

MHP-İYİ Parti 2 yerde karşı karşıya gelecek
 
Bir iki yer bırakılırsa, büyükşehirlerin neredeyse tamamında partilerin adayları belli oldu.

Hatta ittifak görüşmelerinde ilk işbirliği de büyükşehirlerde gerçekleşti.

Bugüne kadar AK Parti ile MHP’nin Cumhur İttifakı 30 büyük şehirde işbirliğini tamamlarken, CHP ile İYİ Parti ilk aşamada 21 büyükşehirde uzlaştı.

İki parti Mersin ve Ordu’da kendi adayları ile devam kararı almıştı. Bunlar da eklendiğinde mutabakata varılan il sayısı 23 oldu.

Son görüşmelerle Kahramanmaraş’ta da uzlaşıya varıldı, CHP’ye bırakıldı; geri kalan 6 büyükşehirde ise müzakere sürüyor...

Bunlar Diyarbakır, Van, Malatya, Erzurum, Şanlıurfa ve Mardin…

Bu illerde Cumhur İttifakında ise AK Parti aday çıkaracak, MHP destekleyecek.

Bütün bunları yazmamın nedeni MHP ile İYİ Parti’nin karşı karşıya geleceği büyükşehir ve ilçeye dikkat çekmek için.

MANİSA VE NAZİLLİ

MHP’den ayrılan bir grupla, diğer partilerden gelenlerin birlikte kurduğu İYİ Parti bu seçimde ilk kez sahaya çıkmakla kalmayacak, kurultay mücadelesinden bu yana karşı karşıyla geldiği MHP ile de tek büyükşehirde yarışacak.

O da Manisa…

Büyük ilçeler açısından da dikkat çeken bir durum var…

Her ne kadar son nokta konulmamakla birlikte şu ana kadar her iki ittifakta varılan mutabakat gereği iki partinin karşı karşıya geleceği bir diğer yer ise Nazilli…

MHP her iki bölgede de mevcut belediye başkanları ile devam kararı aldı; Manisa’da Cengiz Ergün, Nazilli’de de Haluk Alıcık’ı aday gösterdi.

Ancak İYİ Parti Manisa’da henüz aday çıkarmadı.

Milletvekili listesine aday olmak için girmeyen ancak ittifak nedeniyle amacına ulaşamayan AK Parti eski vekili Selçuk Özdağ’a teklif götürdü…

Ancak Özdağ, twitter hesabı üzerinden 12 maddelik bir gerekçeyle İYİ Parti ve SP’den gelen tekliflere teşekkür edip, aday olmayı düşünmediğini açıkladı.

Özdağ kararı sonrası İYİ Parti’nin, Orkun Şıktaşlı ile eski DYP milletvekili Ümit Canuyar’ın oğlu Cihan Canuyar arasında tercih yapacağı belirtiliyor.

Özetle, Manisa ve Nazilli’de ilginç bir yarışa tanıklık edeceğiz…

YORUM EKLE

banner95

banner84