Facebook'un akıllı gözlüğü satışa çıktı

Facebook'un gözlük şirketi Luxottica ile ortak geliştirdiği akıllı gözlüğü Ray-Ban Stories satışa çıktı. Fotoğraf ve video çekme, müzik dinleme ve telefonla konuşmayı mümkün kılan gözlük 299 dolar

Facebook'un akıllı gözlüğü satışa çıktı

CiddiGazete- Instagram ve WhatsApp’ın da sahibi olan ABD merkezli sosyal medya şirketi Facebook, ünlü gözlük şirketi Luxottica ile beklenen işbirliğini resmen duyurdu.

Akıllı gözlük üzerine yapılan anlaşmanın sonrasında ortaya çıkan, “Ray-Ban Stories” adı verilen gözlüklerin piyasaya sürüldüğü açıklandı.

Akıllı gözlük ile kullanıcılar, sesli komutlarla ya da gözlüğün sağ tarafında bulunan bir düğmeye basarak fotoğraf çekip video kaydedebilecek.

Bluetooth aracılığıyla akıllı telefonlarla eşleşebilen gözlükte müzik dinlemek için küçük hoparlörler yer alıyor.

Üzerindeki mikrofon ile telefonla konuşabilmeyi de sağlayan akıllı gözlükte temassız bir şekilde fotoğraf çekmek için, “Hey Facebook, fotoğraf çek” veya “Hey Facebook, video çek” demek gerekiyor.

Bununla birlikte tuşlu olarak da, gözlüğün sağ üst kısmındaki düğmeye kısa bir basma ile video, basılı tutma sonrasında fotoğraf çekilebiliyor.

Fotoğraflar ve videolar, Facebook'un gözlükler için geliştirdiği View adlı bir uygulamada kare biçiminde görünürken, isteyen anlık olarak sosyal medya hesaplarında paylaşıp isteyen de fotoğraf arşivine indirebiliyor.

Facebook, akıllı telefonun hiçbir yerine logosunu koymazken, sadece ürünün kutusunda Facebook markasının logosu yer alıyor.

Ray-Ban’in Wayfarer, Round ve Meteor modellerinde satışa sunulacak akıllı gözlükler dün satışa çıkarken, ilk olarak ABD, İngiltere, İtalya, Avustralya, İrlanda ve Kanada'daki mağazalarda yerini aldı.

Ürünün satış fiyatı ise 299 dolar (yaklaşık 2 bin 500 TL).

YORUM EKLE