CiddiGazete- Erzincan İliç'teki çevre felaketinin ardından 9 işçiyi arama çalışmaları sürerken, Anagold Madencilik bugün iş ilanı yayımladı. Bir yandan da faaliyetlerini durdurduğunu açıklayan şirket ilanda "İnsanları önemseyen şirket kültürü" ifadesi kullandı.

Erzincan İliç'te meydana gelen maden faciasının ardından, siyanürlü toprak yığını (liç) altında kalan resmi açıklamaya göre 9 işçiyi arama çalışması devam ediyor.

Tokat'ta okullar 1 gün tatil edildi Tokat'ta okullar 1 gün tatil edildi

Milyonlarca metreküplük liç yığınında çalışmalar devam ederken Anagold Madencilik Şirketi, yaklaşık 8 saat önce kalite kontrolcü, örnekleme gibi alanların da bulunduğu toplam 8 birimi için iş başvurusu almaya başladı. İlana şu ana kadar 12 kişi başvurdu.

"İNSANLARI ÖNEMSEYEN ŞİRKET KÜLTÜRÜ"

Bugün Linkedln hesabından iş ilanı yayımlayan Anagold Madencilik A.Ş., liç alanındaki çökmenin ardından yaptığı açıklama ile bütün faaliyetlerin durdurulduğunu belirtmişti.

"İnsanları önemseyen şirket kültürü" vurgusu yapılan ilanda şu ifadeler kullanıldı: "Dünya çapında hızla büyüyen altın madenciliği ve malzeme şirketimiz Anagold Madencilik için Maden Jeologu arıyoruz. Size şunları sağlayacağız:

- İnsanları önemseyen bir şirket kültürü

- Altın madeni sektöründe dünyanın en ayrıcalıklı tesislerinden birinde kariyer yapmak

- Hem kişisel hem de mesleki gelişim için mükemmel öğrenme deneyimi ve fırsatlar

- Şirket desteği konaklama ve diğer avantajlar/ayrıcalıklar

UYARILARA RAĞMEN MADENCİLİK FAALİYETLERİNE DEVAM EDİLDİ

2010 yılından itibaren Çöpler Altın Madeni'ne karşı hukuk mücadelesi veren köylüler, çevreciler ve meslek örgütleri Anagold'un bölgedeki faaliyetlerinin durdurulmasını talep ediyor.

Madenin sınırlarını genişletmek için yaptığı başvurulara TMMOB, açtığı davalarda madenin liç alanında çökme olabileceği ve çevre felaketi yaşanabileceği uyarısında bulunmuştu.

İtirazlara rağmen Çöpler Altın Madeni için 3 kat kapasite artışının Murat Kurum'un Çevre ve Şehircilik Bakanı olduğu dönemde onaylandığı, ayrıca Kurum'un madenle ilgili bir önergeye, "Gerekli değerlendirmeler sonucu ÇED kararı verilmiştir" diye cevapladığı ortaya çıkmıştı.

Madene ÇED raporu veren SRK Danışmanlık'ın yönetim kurulu üyesi Ahmet Oğuz Öztürk'ün de daha sonra Anagold şirketi yöneticisi yapıldığı anlaşılmıştı.

Gelen tepkiler üzerine Anagold Madencilik, iş ilanını yayımdan kaldırdı.

(Gazete Duvar)