CiddiGazete- İngiltere merkezli The Economist, 6-12 Mayıs tarihlerinde raflarda olacak derginin kapağını Türkiye’nin 14 Mayıs seçimlerine ayırdı.

“2023'ün en önemli seçimi” başlıklı kapakta Türk bayrağının yanı sıra "Erdoğan gitmeli", "Demokrasiyi kurtarın" ve "Oy verin" yazılı çıkartmalar bulunuyor.

Derginin "Eğer Türkiye otokrat liderini kovarsa her yerdeki demokratlar cesaretlenmeli" başlıklı başyazısında "Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın yenilme riskiyle karşı karşıya olduğu" vurgulandı.

'DÜNYA İÇİN DE SONUÇLARI OLACAK'

Seçimler büyük oranda bıçak sırtı görülse de birçok ankette Erdoğan'ın Millet İttifakı adayı Kemal Kılıçdaroğlu'nun az farkla gerisinde olduğuna dikkat çeken The Economist, Cumhurbaşkanı'nın yenilmesinin "dünya için de sonuçları olacağını" belirtti. Yazıda, "Türk halkı daha özgür ve korkusuz olacak, daha müreffeh hale gelecek" denildi.

Türkiye'de yeni bir iktidar olması durumunda Batı ile ilişkilerin de onarılacağının belirtildiği yazıda, "En önemlisi, Macaristan'dan Hindistan'a otoriter liderlerin yükselişte olduğu bir çağda Erdoğan'ın barışçıl bir şekilde makamından edilmesi, dünyadaki tüm demokratlara otoriter liderlerin yenilebileceğini gösterir" değerlendirmesinde bulundu.

İngilizlerin Hakan Fidan komedisi İngilizlerin Hakan Fidan komedisi

'BİTKİSEL HAYATTAKİ DEMOKRASİ'

Başyazıda, Kılıçdaroğlu'nun seçimi kazanması durumunda Merkez Bankası'nı bağımsız hale getirme ve enflasyonu tek haneye indirme sözü verdiğine dikkat çekildi.

Türkiye'de demokrasinin "bitkisel hayatta" olduğunu belirten The Economist, Erdoğan'ın yargıyı etkisiz hale getirdiğini, medyayı sessizleştirdiğini, parlamentoyu güçsüzleştirdiğini ifade etti. Başyazıda ayrıca Türkiye'deki siyasi tutukluların sayısına, HDP'nin kapatılma tehlikesiyle karşı karşıya olduğuna ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı'nın hapis cezası ve siyasi yasakla karşı karşıya olduğuna dikkat çekildi. The Economist, "Erdoğan seçilirse tüm bunlar kötüleşecek, ancak kaybederse hızla iyileşecek" yorumunda bulundu.

'KILIÇDAROĞLU'NU DESTEKLİYORUZ'

Kılıçdaroğlu'nun AİHM kararlarını uygulama ve siyasi tutukluları serbest bırakma vaatleri olduğunu hatırlatan The Economist, "Avrupa Türkler için uzun süredir ertelenen vize programını hayata döndürmekle, Türkiye'nin AB piyasasına erişimini artırmakla ve dış politikada daha yakın işbirliği yapmakla karşılık vermeli" tavsiyesinde bulundu.

The Economist dergisi, muhalefet zaferinin demokrasi için bir zafer olacağını belirterek, "Biz Kılıçdaroğlu'nun Türkiye'nin bir sonraki Cumhurbaşkanı olmasını destekliyoruz" dedi.

İBRAHİM KALIN: SAKİN OLUN

Öte yandan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, The Economist’i eleştirdi. The Economist’in kapağını alıntılayan Kalın, Twitter hesabından paylaştığı mesajda, “Yine heyecan yapmışlar. Ve eklemişler: ‘Yeni hükümet Batı’yla hasarlı ilişkileri tamir edecek…’ Ben bu dili, söylemi ve hangi bağlamda söylendiğini iyi biliyorum. Sakin olun. Ülkeme talimat verdiğiniz günler geride kaldı. Son sözü millet sandıkta söyleyecek” ifadelerini kullandı.